Jaanus Vogelberg • 14. november 2018 kell 14:17

Ossinovski: Eesti Energia dikteerib seadusi

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski   Foto: Andras Kralla

Sotsiaaldemokraatide juht Jevgeni Ossinovski ütles Energia aastakonverentsi poliitikute debatis, et praegune olukord, kus Eesti Energia dikteerib seadusandlust, on tema hinnangul groteskne ja ohtlik.

Ossinovski sõnul on riigifirmal meeletu võimekus erinevaid kanaleid kasutades survestada seadusandlust, mis on tema hinnangul demokraatiale ohtlik.

Riigifirma kontrollimises on Ossinovski sõnul olemuslik vastuolu. "Kunagi arvati, et kui Eesti Energia viia rahandusministeeriumi alla, läheb paremaks – ei läinud. Ühel korrusel istuvad need, kes räägivad omaniku ootusest, aga teisel need, kes peavad dividendi arvestama. Niimoodi ei tohi riiki juhtida," märkis ta.

"Omaniku ülesandeid teostav ministeerium ei suuda piisavalt selgelt ootusi ettevõttele väljendada. Ahel töötab praktikas vastupidi - Eesti Energia ütleb, mida riik peaks temast tahtma. See tugineb minu sisulisele kogemusele valdkonna aruteludele mitme aasta jooksul suhteliselt lähedal olnuna," sõnas Ossinovski.

Ossinovski sõnas ka, et sotsiaaldemokraadid ei toeta sugugi riigi suuremat osalemist ettevõtluses ning viimane pole õigustatav vaid tulu teenimisega. "Väga piiratud põhjused - avaliku teenuse pakkumine, turutõrge. Muus osas võiks vabaneda ja anda erasektorile," ütles ta.

Ossinovski hinnangul tuleks Eesti Energia rolli oluliselt kärpida, seehulgas Elektrilevi kontsernist välja viies. Ta ei pidanud aga mõistlikuks Elektrilevi erastamist, kuna "võime sattuda järjekordse Leedo otsa".

Samuti leidis Ossinovski, et riigifirma ei peaks üldse tegelema taastuvenergia arendamisega ning riskantsete investeeringutega. "Toredad avantüürid maksumaksja raha eest välismaal – Tallinna Sadam ei osta ju endale terminale kokku Hamburgis. Olukord on väga-väga tõsine," toonitas Ossinovski.

Helme: nõustun Ossinovskiga

EKRE aseesimees Martin Helme ütles, et poleks eales uskunud, et tuleb päev, kus ta Ossinovskiga mingis küsimuses nõus on. "Praktiliselt kõigele, mis ta ütles, kirjutan alla. Eestis peaks olema võimalikult odav elekter, selle saavutamiseks on vaja võimalikult palju konkurentsi. Vähem monopole, vähem riigikapitalismi," märkis Helme.

Reformierakonna juht Kaja Kallas sõnas, et ka tema hinnangul on Eesti Energia enda kätte saanud nn tõemonopoli. "Endise konkurentsiõiguse advokaadina ütlen, et koondumine ei mõju turule hästi," märkis ta. Kallas imestas aga, miks valitsuskoalitsiooni kuuluvate sotside juht Ossinovski Eesti Energiast sellisel moel räägib. Ossinovski möönis, et on riigifirma teemal valitsuses näiteks Sven Sesteriga "palju piike murdnud". "See on olnud üks väga keeruline võitlus," tõdes ta.

Hetkel kuum