Suri Harry Männil

12.01.2010, 11:34
Uuendatud:12.01.2010, 16:20

Esmaspäeval suri Costa Ricas väliseestlasest suurettevõtja ja kunstikoguja Harry Männil.

Männil sündis 1920. aastal Tallinnas rauakaupmehe peres. 1938 lõpetas ta Gustav Adolfi gümnaasiumi, 1939-40 õppis majandust Tartu ülikoolis ja Tallinna tehnikaülikoolis.

1941. aasta septembris asus Männil tööle Eesti Omavalitsuse Politsei ja Omakaitse Valitsuse Poliitilises Politseis, kus kuulas vahistatuid üle.
Sügisel 1943 lahkus ta Soome, sealt järgmisel aastal edasi Rootsi. Rootsis hakati tema mineviku vastu huvi tundma ning Männil kolis veebruaris 1946 Venezuelasse.

Ta oli edukas ärimees, osales Grupo ACO loomisel, sealt lahkumisel 1994. aastal lõi uue äriimpeeriumi Grupo Oriand. Samuti oli Männil tuntud ka kui suurepärase Kolumbuse-eelse kunsti kogu omanik. Männil abiellus 1955. aastal Mazula D'Empairega ning oli nelja lapse isa.

Eestit külastas Männil pärast sõda esmakordselt 1990. aastal. Tema kutsujaks oli toonane EKP keskkomitee I sekretär Vaino Väljas, kes aastail 1980-86 oli NSV Liidu suursaadik Venezuelas ja 1986-88 Nicaraguas.

1990ndate alguses oli Männil peaminister Edgar Savisaare loodud ja väliseesti ettevõtjatest koosneva majandussõprade klubi president. Klubisse kuulusid veel Rudolf Jalakas ja Mart Nurk Rootsist, Ervin Hopp Kanadast, sir Arvi Parbo Austraaliast jt.

Intervjuus Äripäevale ütles Savisaar kevadel 2001, et Männil tegi olulist tööd, et koondada valitsuse toetuseks eesti soost ettevõtjaid üle kogu maailma. "Avas Eesti jaoks paljude kabinettide uksi, kuhu me muidu poleks pääsenud. Mind on Männil saatnud mitte ainult mitmetel kohtumistel Ladina-Ameerika riigijuhtide ja majandustegelastega, vaid loonud kontakte ka niisuguste paljude rahamaailma tippudega, keda ma kõrgelt hindan," rääkis ta.

Savisaare kinnitusel tekkisid aja jooksul nende vahel isiklikud sõprussuhted. "Tunnen hästi ka tema abikaasat ja lapsi. Võib öelda, et me käime käbi perekonniti. Harry Männil on minu noorema tütre Rosina ristiisa ja ta on palju kordi käinud Hundisilmal ning meie Viljaga tema kodus Venezuelas ja Costa Ricas," kirjeldas Savisaar toona nende tutvust.

Männilit kahtlustati Wiesenthali keskuse juhi Efraim Zuroffi väitel juutide hävitamises, kuid Eesti uurimisorganid on mehe õigeks mõistnud. Savisaare ütlusel uskus ta Männili juttu, et tal pole midagi pistmist sõjakuritegudega. "Ma ei ole näinud ka ühtegi tõsiseltvõetavat dokumenti, mis tõestaks vastupidist," kinnitas Savisaar üheksa aastat tagasi.

Tuhk Harry Männili põrmuga paigutatakse tema Costa Rica mägedes asuva rantšo kabelisse.