Keskerakond kutsub valitsusliitu tunnistama haldusreformi nurjumist

26. september 2001, 13:54

Eesti Keskerakond kutsub üles valitsusliitu tunnistama haldusreform läbikukkunuks, edastades meediale sellekohase pressiteate.

'Teeme valitsusliidule ettepaneku peatada valdade sundliitmise ettevalmistused. Leiame, et 2002. aasta kohalike omavalitsuste valimisteni võiks algatada üksnes vabatahtlikud liitumised. Teeme ettepaneku ulatuslikuks liitumispreemiate rakendamiseks vabatahtlikele liitujatele. 2002. aasta riigieelarves peab selleks ette nägema vähemalt miljon krooni iga liituva omavalitsuse kohta,' seisab pressiteates.

Eesti ei vaja ülitugevalt tsentraliseeritud riiki vaid euroopalikel väärtustel põhinevat elukorraldust, mis põhineb elanikkonna osalemis- ja otsustamisõiguse arvestamisel. Eesti Keskerakond leiab, et ulatuslikud ning põhimõttelised ümberkorraldused, sealhulgas haldusreform, eeldavad ühiskondlikku kokkulepet, milleni jõudmist on valitsuskoalitsioon senini vältinud või mille saavutamist endale üle jõu käivaks pidanud.

Kogu haldusreform on praeguseks muutunud sisuliselt valdade sundliitmiseks. Ilmselt ongi nn haldusreformi tegelik eesmärk valdade arvu vähendamine. Selle peamise põhjendusena tuuakse valdade väiksust ja majanduslikku nõrkust. Tähelepanuta on jäetud omavalitsuste sisuline roll kohapealse algatuse ja kokkukuuluvustunde kujundamisel ja seeläbi kvaliteetse avaliku teenuse pakkujana. Hoopis kõrvale on jäetud omavalitsuste tegelik vajadus finantseerimise aluste ümberkujundamiseks. Nii ongi valitsuskoalitsiooni rõhuasetused, mis põhinevad ühekülgsetel arusaamadel ühiskonnast tervikuna ning elanike vajadustest, viinud haldusreformi ettevalmistused ummikusse.

Uute kohalike omavalitsuste valimisteni on jäänud napp aasta. See on liiga lühike ajavahemik, mille jooksul ei ole enam võimalik tõsiseid muudatusi senises haldusterritoriaalses korralduses ette võtta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing