Aasia hirm rõivatööstuse kohal

27. september 2001, 08:11

Piirangute kadumine riikide vahelises rõivakaubanduses võib jätta Euroopasse eksportimisest elatuvates Eesti ettevõtetes tööta tuhandeid inimesi, sest meie vabrikud ei suuda võistelda Aasia odava tööjõuga, kirjutab Postimees.

Piirangud Euroopa rõiva- ja tekstiilikaubanduses kaovad nelja aasta pärast rahvusvahelise kaubandusorganisatsiooni (WTO) lepingute raames.

Eestit ei ähvarda seejuures mitte niivõrd Hiina, India ja Hongkongi kaupade uputus, kuivõrd allhangete kaotamine märksa odavama tööjõu ja tootmiskuludega Aasia riikidele. Nimelt võivad tihenenud konkurentsis sattuda raskustesse Eesti firmade Euroopa partnerid, see annab aga otsese tagasilöögi siinsetele firmadele.

Eesti rõiva- ja tekstiilitööstuses leiab rakendust üle 23 000 inimese. Allhanked moodustasid aasta esimesel poolel üle 70 protsendi rõivatööstuse ekspordist, tekstiilitööstuses jäi nende osa alla 30 protsendi.

Surve alla sattuva Euroopa Liidu osa Eesti rõivaste ja tekstiilitoodete ekspordis ületab 80 protsenti.

Esmaspäeval Tallinnas esinenud Leipzigi Messi konsultandi Bernd Sonntagi hinnangul on Eesti ettevõtetel siiski väljavaateid maailma konkurentsis edukalt läbi lüüa, kui viie aasta pärast jääks allhangete osa ekspordis tunduvalt alla omatoodangule.

Sonntag soovitas eestlastel hakata selle nimel tõsiselt mõtlema oma rõivatööstuse imago väljatöötamisele, sest see aitaks tihenenud konkurentsis hakkama saada.

Enamiku väliskapitali kätte läinud Eesti firmade juhte paneb Euroopa asjatundja soovitus käsi laiutama. 'Ma ei usu, et minu Soome omanikud näeksid hea meelega, et ma hakkan oma kaubamärgiga neile sealsel turul konkurentsi pakkuma,' nentis ASi Klementi juhatuse esimees Madis Võõras.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing