Inseneripõud sunnib palkama tudengeid

02. oktoober 2001, 08:39

Ettevõtted vajavad insenere mitu korda rohkem kui Eesti kõrgkoolid neid koolitavad, riikliku koolitustellimuse suurendamist takistab aga asjaolu, et täpsustada suudavad ettevõtted oma vajadusi vaid aasta jagu ette, kirjutab Tartu Postimees.

Eesti Põllumajandusülikooli tehnikateaduskonna dekaan Kuno Jürjenson ütles neid Lõuna-Eesti inseneriõppe seminari eile avalikustatud otsuse põhiseisukohti kommenteerides, et absoluutarvudest kõnelda on võimatu.

?Keegi ei tea, kui palju täpselt on insenere tarvis, aga fakt on see, et juba enne lõpudiplomini jõudmist on kõigil tudengitel töökohad teada,? ütles Jürjenson.

?Töölesaamisega pole probleemi, aga tööandjad, kes kevadel meilt insenere küsima tulevad, peame tühjalt tagasi saatma,? täpsustas ta.

?Veel raskem on ennustada, kui palju neid viie aasta pärast tarvis on, aga meie oleme nagu suur laev, mis pöörab viie aastaga,? lisas ta.

Sel aastal tellis riik haridusministeeriumilt 95 tehnikavaldkonna õppekohta, Jürjensoni hinnangul oleks vaja kolm korda rohkem.

Inseneride defitsiit on viinud olukorrani, kus õpiaeg kipub venima, sest ettevõtted haaravad vanemate kursuste tudengid tööle. Nii saavad noored insenerid küll hea praktika, aga teoreetiline ettevalmistus kipub töö kõrvalt õppides nõrgemaks jääma, nentis Jürjenson.

Selleski, et diplomini jõuavad vähem kui pooled inseneriõpinguid alustanud noortest, on osalt põhjuseks õpingute ajal tööle asumine.

Seminari otsuses seisab ka tõdemus, et eriala koefitsient kaks (ühe üliõpilaskoha hind on 12 600 krooni aastas) on liiga väike ja see tuleks tõsta neljani. Eeldab ju hea inseneri koolitamine harjutamist tööpingi või arvuti taga, aga tehnika soetamine on kallis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing