Riigikontroll uuris koolipiimatoetuse maksmist

22. jaanuar 2004, 12:05

Riigikontroll leidis koolipiimatoetuse maksmisel mitmeid puuduseid.

Riigikontroll leidis koolipiimatoetuse maksmist auditeerides peamise puudusena, et kehtiva regulatsiooni järgi ei olnud koolipiimatoetust võimalik taotleda riigikoolidel. Praeguseks on valitsuse määrust selles osas parandatud. Tähelepanekuid on Riigikontrollil ka järelevalvega seoses.

Riigikoolidest oleks kaks kooli - Tallinna Muusikakeskkooli ja Narva Vanalinna Riigikool - võinud koolipiimatoetuse idee kohaselt saada koolipiimatoetust, kuna nendes õpib toetuse sihtgrupis oleva 1.-4. klassi õpilasi. Valitsuse määrus riigikoolile toetuse maksmist aga ette ei näinud. Samas neist kahest koolist Narva kool siiski taotles toetust ja ka sai, sest toetuse maksmisel ei märgatud, et tegelikult ministri määrus sellisele koolile toetuse maksmist ei luba. Tallinna Muusikakeskkooli lapsed hakkasid koolipiimatoetust saama aga alles pärast uue regulatsiooni vastuvõtmist.

Toetust maksva PRIA sisekontrolli ulatus ei olnud Riigikontrolli arvates piisav. Auditeerimisel selgus, et PRIA ei võrdle ega kontrolli taotleja esitatud andmeid. Kuna taotluse ja aruande omavahelist võrdlust ei toimu, siis esineb juhuseid, kus toetusena saadud raha seisab kasutamata arveldusarvel või aruandes saadud toetuse andmeid ei kajastata õigesti. Samuti ei ole paljudes koolides, eriti Tallinna koolides, erafirmadega sõlmitud lepingute tõttu võimalik kontrollida, kas koolipiimatoetust kasutatakse sihipäraselt, või on sellesse lisatud ka ettevõtjate tegevuskulud.

Koolipiima toetust makstakse alates 2001. aastast. Toetuse eesmärk on suurendada õpilaste piimajoomise ja tervisliku toitumise harjumust ning selle kaudu soodustada Eestis toodetud piima ja piimatoodete tarbimist. Toetust makstakse esimese kuni neljanda klassi õpilastele. Aastas kulub selle toetuse maksmiseks ligi 15 miljonit krooni. Euroopa Liiduga liitudes muutub koolipiimatoetuse maksmise kord. Muuhulgas laiendatakse sihtgruppi lasteaialastele, samuti muutub toetuse maksmine kulupõhiseks, ehk koolidele makstakse piimatoodete pakkumise eest tagantjärele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing