Börsiülevaade: punane börsipäev, Norma käis aastas 2003

08. märts 2006, 15:17

Üheksast põhinimekirja aktsiast lõpetas täna seitse miinusega. Napilt pääses miinusest Norma, mis veel minut enne börsipäeva lõppu liikus 2%ses kaotuses.

Hoolimata punasest (langevaid aktsiaid tähistavad börsiinfo kuvajad tavaliselt punase värviga) börsipäevast suuri langusnumbreid täna aktsiaturul ei nähtud.

Börsipäevast võiks esile tõsta Norma, mis esimest korda pärast 2003. aasta augusti kukkus läbi 6 euro tasemest. Täpsemalt käis ära 5,96 eurol (93,25 krooni).

Päeva kokkuvõttes jäi aktsia siiski 0,2% plussi, sulgudes 6,09 eurol (95,30 kroonil).

Nii Norma käive ja kasum on langenud kolm aastat järjest.
Autoohutusrihmade tootja ärikasumi rentaablus on taandunud järjepanu alates 2000. aastast. Kui aastatuhandevahetusel ulatus ettevõtte ärikasumi suhe müüki 24,1 protsendini, siis möödunud aastal kõigest 9,6 protsendini.

Dividendide väljamaksmise osas seis nii nukker ei ole. Kui aastatuhandevahetusel maksis Norma dividende veel 3 krooni aktsia kohta, siis peale seda juba 5 krooni (erandiks on 2002. aasta 6 krooniga). Üle 5 protsendine dividenditootlus on märksõna, mis aktsiat veidi toetab.

Nõrgalt esines täna Merko Ehitus. Kui pärast 2005. aasta majandustulemuste avaldamist katsus aktsia ära 17,2-17,3 euro (269,12-270,69 krooni), siis testitakse taas 16,6 eurot (259,73 kroonil) ehk viimase poolaasta madalaimat taset.

Teatavasti oli Merko Ehituse neljanda kvartali kasuminumber tänu erakorralisele kasumile tugevalt üle analüütikute ootuste, kuid samas jäi käibenumber väga lahjaks.

Suured erinevused võrreldes ootustega võisid tulla uuest aruandemetoodikast, mille kohaselt kajastatakse korterelamute müügitulu mitte pärast ostu-müügilepingu sõlmimist vaid siis, kui korter reaalselt ostja kätte läheb. Seetõttu võis firmal jääda kajastamata osa tulu, mida vana standardi järgi oleks saanud müüginumbrites kajastada.

Hetkel tundub, et Merko lühituleviku suhtes ollakse veidi pessimistlikult meelestatud. Ehitusfirmal on ees väga tugevad kasuminumbrid, mida on raske ületada. Põhiliseks kasvuallikana võiks Merkol olla Läti ja Leedu turg, mis andis ettevõtte möödunud aasta kogutulust 24% (aasta varem 20%), samas kui ehituskontsern ise on hõiganud välja, et soovivad tõsta antud turgude tähtsuse müügis 50 protsendini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing