ELi Ülemkogu tõotab „energilist” debatti

22. märts 2006, 13:54

Homme Brüsselis algav ELi Ülemkogu võib tuua niisama teravaid erimeelsusi kui mullused kokkupõrked ELi eelarve ja põhiseadusliku leppe üle.

Seekordne kokkupõrke koht on energeetika.

Euroopa Komisjon on esitanud ettepaneku ELi ühtse energiapoliitika loomiseks, mis aitaks parandada varustuskindlust ning annaks ELile suurema kaalu läbirääkimistel suurimate tarnijate, eelkõige Venemaaga. Prantsusmaa ja Hispaania katsed takistada energiasektoris oma firmade ülevõttu ELi teiste liikmesriikide firmade poolt löövad aga ühtsusesse mõra ja kõigutavad ühispositsiooni.

„Kuidas saab Euroopa kutsuda Moskvat üles oma turgu avama, Gazpromi monopoli lõpetama ja turule paremat juurdepääsu tagama, kui Putin ja teised võivad oma silmaga näha, milline protektsionism valitseb energeetikas Prantsusmaal ja Hispaanias,” ütles ajalehele Financial Times Deutschland eesistujariigi Austria majandusminister Martin Bartenstein.

Tippkohtumise eel taunis Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso „majandusliku natsionalismi” tendentse Euroopas ja nn rahvuslike tshempionide loomist. „Ühisturul ei saa me üksteise vastu tõkkeid ehitada – see oleks absurdne” ütles Barroso.

„Tulevärki” võib Brüsselis tulla Itaalia peaministri Silvio Berlusconi ja Prantsusmaa presidendi Jacques Chiraci vahel Prantsuse valitsuse katse üle blokeerida Itaalia energiafirma ülevõtupakkumine Prantsuse firmale Suez. Itaalia välisminister Giulio Tremonti koostas aga tippkohtumise eel ühiskirja „natsionalistliku protektsionismi” taunimiseks Euroopas, kuhu oodati allkirju ka Suurbritannialt, Hollandilt, Taanilt, Iirimaalt ja Rootsilt.

Erimeelsusi on liikmesriikide vahel ka ühtse energiapoliitika detailides, ehkki ideed toetatakse. Saksamaa näiteks on kõhklev Euroopa Komisjoni ettepaneku üle luua ühtne julgeolekuvaru ka gaasi jaoks. Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia ei toeta ettepanekut ELi energiaturul ühtse järelvalveorgani loomiseks, mis kannustaks tagant ühtse avatud energiaturu kujunemist.

ELi valitsusjuhtide homme algavalt kevadiselt Ülemkogult, mis traditsiooniliselt arutab majandusteemasid, oodatakse toetust ka ELi teenuste direktiivi eelnõule, mille algversiooni Euroopa Parlament oluliselt lahjendas.

Seegi on kokkupõrke koht. Mitmed uued liikmesriigid nagu Poola ja vanematest liikmesriikidest Suurbritannia ja Rootsi tahavad, et direktiiv saaks teenuste turu avamise jaoks tõhusam. Barroso kardab, et parlamendi versioonist ambitsioonikam variant pole mõeldav.

„See on hea ja ausalt öeldes ainus realistlik alus lõplikuks kokkuleppeks,” ütles Barroso. „Eelnõu algse versiooni vastuvõtmise tõenäosus on null koma null, null, null,” tsiteeris Bloomberg.

Tippkohtumise päevakorras on ka nn Lissaboni strateegia, et kannustada majanduskasvu ja töökohtade loomist, ning meetmed väikeettevõtluse ergutamiseks.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing