Eesti Pank: kinnisvaraturu aktiivsuse kõrgperiood hakkab läbi saama

18. august 2006, 15:44

Eesti Panga hinnangul hakkab kinnisvaraturu aktiivsuse kõrgperiood läbi saama,
kinnisvaratehingute arv ja ka väärtuse kasv on aeglustunud, kirjutas ETV24.

Oluline muutus on toimunud just eluruumide, sealhulgas korteritega seotud tehingutes, märkis Eesti Panga finantsvahenduse osakonna finantssektori poliitika allosakonna juhataja Jaak Tõrs kommentaaris ETV24-le.

Turuaktiivsuse vähenemist näitab Tõrsi hinnangul fakt, et tänavu II kvartalis osteti eluruume vähem kui eelnevates kvartalites. Eelmise aasta teise poolde jäänud kõrgperioodiga võrreldes sõlmiti eluruumidega seotud lepinguid 15-20% võrra vähem.

Eelmise aasta sügisel lisandus pankadele iga kuu 2100-2200 uut eluasemelaenuklienti,
käesoleva aasta alguses see number veidi vähenes, kuid viimastel kuudel on uute lepingute
arv jõudnud taas eelmise aasta sügise tasemele. See näitab Tõrsi hinnangul seda, et laenuraha osakaal eluaseme soetamisel on kasvanud, kuna vaatamata eluasemelaenude arvu kasvule on eluasemega seotud kinnisvaratehingute arv vähenenud.

Teine oluline muutus on Tõrsi sõnul toimunud eluasemega seotud tehingute keskmises väärtuses, mis näitab, et hinnakasv on pidurdunud. Kuigi eluruumidega tehtud tehingute keskmine väärtus oli II kvartalis suurem kui eelnevates kvartalites, siis II kvartalis sõlmitud lepingute keskmise väärtuse aastakasv oli võrreldes eelmise aasta sama perioodiga juba veidi väiksem kui sama näitaja käesoleva aasta I kvartalis.

Endiselt kasvab aga eluasemelaenude maht, mille aastane kasvutempo küündib üle 60%, märkis Tõrs. Tänavu II kvartalis sõlmitud uute eluasemelaenude maht oli nii mais kui ka juunis
rekordiliselt suur. Laenuintressid on samas hakanud tõusma: eurodes antud eluasemelaenude keskmine intress tõusis juunis 4,1 protsendile, aasta varem oli see näitaja 3,1%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing