Õhus Eesti viisavabadus USAga

27. september 2006, 11:29

USA Esindajatekoja õiguskomitees on
arutlusel eelnõu, mis näeb ette Eesti ja veel viie Ida-Euroopa riigi liitumise
viisavabaduse programmiga.

Kui Eesti peaks saama programmi liikmeks, siis tähendaks see eesti kodanikule õigust viibida USAs turismi- või ärireisil viisavabalt 90 päeva. Koos meiega saaksid sama õiguse ka Läti Leedu, Ungari, Poola ja Tšehhi kodanikud.

Eile andsid kuue viisavabadust taotleva riigi suursaadikud ning USA esindajatekoja Balti toetusgrupi esimehed, vabariiklane John Shimkus ja demokraat Dennis Kucinich, Kapitooliumil pressikonverentsi, et avaldada toetust viisavabaduse laiendamisele. Eesti suursaadik USAs Jüri Luik ütles Äripäevale, et Eestile on oluline üle erakondade ulatuva toetusgrupi olemasolu.

Praegu ringleb esindajatekoja liikmete seas ka toetuskiri Balti riikidele, mis saadetakse USA välisministeeriumile, kui see on piisavalt allkirju kogunud. USA välisministrile Condoleezza Rice’ile adresseeritud kiri avaldab muret selle üle, et mitmed USAle sõbralikud riigid on viisavabadusest ilma jäetud. “Me palume teil tungivalt alustada dialoogi nende riikidega viisavabaduse programmi üle ning toetame jätkuvat koostööd nendega, et lihtsustada ajutiste külastajate reisimist,” seisab kirjas. Kiri juhib tähelepanu ka sellele, et teema tõstatati juunis Austrias peetud USA-ELi tippkohtumisel ning USA nõustus siis, et ELi-USA vaheline vastastikune viisavabadus on oluline, kuid nüüd on vaja konkreetseid tegusid.

Kas ja millal juuni lõpul õiguskomiteele esitatud eelnõu vastu võetakse, on hetkel raske hinnata – see võib võtta heal juhul aega paar kuud ning halvimal juhul aastaid.

Lähemalt homses Äripäevas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. September 2006, 12:21
Otsi:

Ava täpsem otsing