Alumiiniumi nõudlus ületab pakkumist

10. aprill 2014, 00:00

Tänavu peaks üleilmne alumiiniuminõudlus ületama pakkumist, teatas alumiiniumitootja Alcoa. See tähendaks lõppu pea aastakümne kestnud ­Hiina toodangust tekkinud ülejäägile, mis on toonud kaasa alumiiniumi madala hinna, vahendas Bloomberg.

Alcoa on üks neist tootjatest väljaspool Hiinat, kes on kahjumlikud sulatusahjud sulgenud. Ettevõte teatas üleeile hilisõhtul analüütikute prognoositust tugevamast kvartalitulemusest.

Alcoa prognoosi järgi peaks maailmas tänavu valitsema 730 000tonnine alumiiniumi puudujääk. Alles jaanuaris prognoosis ettevõte ­106 000tonnist ülejääki.

Nelja aasta madalaimal tasemel. Alumiiniumi ületootmine on maailmas valitsenud üheksa aastat. Samas on Hiina selle aja jooksul oma alumiiniumitootmise kolmekordistanud.

Alumiiniumifutuuride hinnad langesid veebruaris rohkem kui nelja aasta madalaimale tasemele.

Langussurve alla sattunud hinnad panid Alcoa juhatuse esimehe Klaus Kleinfeldi kärpima toodangut 800 000 tonni võrra. Kannatanud on ka teised alumiiniumitootjad.

Alcoa puhas­kasum ilma restruktureerimis­kulude ja teiste ühekordse iseloomuga kuludeta oli aktsia kohta 9 senti. Analüütikud ootasid viiesendist kasumit aktsia kohta.

I kvartali keskmine alumiiniumi hind oli 1754 dollarit tonnist. Langenud hindadest aitas üle saada USA autotootjate alumiiniuminõudlus.

Kui aga arvestada kõigi kulude ja tuludega, tuli Alcoa kahjumiks aktsia kohta 16 senti, võrreldes läinud aasta 13sendise kasumiga aktsia kohta. Käive kahanes 5,45 miljardile dollarile, jäädes maha analüütikute 5,55 miljardi dollarilisest ­ootusest.

USAs peavad alumiiniumi ostvad kunded maksma Londoni metallibörsi hinnast 66% rohkem. See tähendab, et Alcoa saab oma alumiiniumi müügist keskmiselt parema hinna. See protsent kasvas tarnete venimise pärast. 90 miljardi dollarilises alumiiniumiäris on laod kujunenud omamoodi pudelikaelaks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2014, 19:38
Otsi:

Ava täpsem otsing