Tagantjärele tarkus on kõige targem

19. mai 2011, 09:37

Ideaalis ostaksid turuosalised aktsiaid siis kui hinnad on madalad ja müüksid siis kui hinnad on kõrgel. Võtaksid kasumi välja ja paigutaksid selle võlakirjade ohutule saarele ning kordaksid sama tsüklit iga kord kui aktsiad taaskord odavaks muutuksid.

On välja arvutatud, et 1 dollar, mis oleks investeeritud Ameerika börsidele 1966. aastal, oleks 2001. aastaks kasvanud 11,71 dollariks. Aga kui turuosalised oleksid aktsiaid müünud 5 päeva enne kõige hullemaid langusi, oleks selle aja jooksul 1 dollarist saanud 987,12 dollarit. Aga kuidas teab keegi ette seda, millal need 5 kõige hullemat päeva aastas peaksid tõeks saama?

7. jaanuaril 1973 ilmus New York Timesis intervjuu Alan Greenspaniga, kes on finantsmaailmas läbi aegade legendaarne kuju olnud. Greenspan soovitas investoritel osta aktsiaid ilma kõhklemata. 1973 ja 1974 kujunesid aga Ameerika majandusele ja aktsiabörsidele üheks halvimateks aastateks peale Suurt Depressiooni.

Kas professionaalid ajastavad turgu teistest paremini? 2001. aastal arvas R.M Leary & Co. investeerimisfirma juht Kate Leary Lee, et suurem osa langusest on seljataga ning õige aeg on olla börsil. Sel aastal oli aga aktsiate tootluseks ainult 0.28%.

Kaks Duke Ülikooli finantsprofessorit avastasid, et kui inimesed oleks kuulanud investeerimisnõuandjaid, oleksid nad aastatel 1991-1995 teeninud aastases lõikes 12.6% tootlust. Kui nad ei oleks neid samu inimesi kuulanud ja käitunud vastupidi, oleksid nad aastaselt teeninud 16.4%.

Taani filosoof Soren Kierkegaard on öelnud, et elu saab mõista ainult tagasi vaadates. Investoril on tagasi vaadates lihtne mõista, kuna ta oleks pidanud ostma ja kuna müüma. Siiski ei anna see aimdust tulevikuks – kuna osta või kuna müüa. Keskendumine turu mineviku tootlusele, kui see on hea olnud, toob endaga kaasa küllaltki ebaloogilise ja ohtliku lähenemise, et samasugused imelised tulemused võiksid korduda ka tulevikus. Finantsturgudel on tagantjärele tarkus kõige targem, sest tulevik on suures osas teadmatus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. May 2011, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing