Hiina tahab luua oma digitaalraha

23. jaanuar 2016, 15:15

Jüaan võib saada endale virtuaalse kaaslase Jüaan võib saada endale virtuaalse kaaslase
Foto: epa

Hiina keskpank haub ambitsioonikat plaani luua nii pea kui võimalik oma digitaalne valuuta.

Hiina Rahvapank on teada andnud, et on digitaalraha võimalusi uurinud juba 2014. aastast alates, muuhulgas on analüüsitud seda, missugune peaks välja nägema raha kasutuselevõtu protsess, vahendab CNN Money.

Sel nädalal Hiina keskpanga veebilehel avaldatud vastavasisulises teates polnud siiski kirjas, millal digitaalraha kasutusele plaanitakse võtta, samuti polnud infot selle kohta, kuidas hakkaks uue „krõbisevaga“ suhestuma jüaan.

Keskpanga edastatud teates seisab, et digitaalraha aitaks muuta rahasüsteemi palju läbipaistavaks, vähendada nii maksupettusi kui ka traditsioonilise valuutaga seotud kulutusi. Samuti leiab keskpank, et digitaalraha võiks kaasa rahapesu vähenemisele.

Bitcoin Hiinas populaarne

Digitaalraha on viimastel aastatel seoses Bitcoini tõusuga olnud kuum teema. Bitcoin jõudis avalikkuse ette 2009. aastal ning selle autor pole siiani ametlikult teada. Bitconi eesmärk on võimaldada ülekandeid teha ilma vahemeeste ehk pankadeta. Ülekandeid teevad arvutid ning ülekanne salvestub digitaalselt hoolimata sellest, et makse tegija ei pea oma isikut avalikustama.

See on ühtlasi koht, kus Bitcoini pooldajate ja kriitikute arvamused lahknevad: ühed leiavad, et Bitcoin võimaldab kogu süsteemi muuta läbipaistvamaks, samas teised leiavad, et anonüümsus võimaldab peita ebaseaduslikke tegevusi.  

Hoolimata mitmetest vasturääkivustest on Bitcoin Hiinas võidukäiku tegemas: riigis asub ühtlasi maailma üks suuremaid Bitcoinide vahetuspunkte. Hiina võimud on seni eelistanud Bitcoini reguleerimisest hoiduda.

Kui Hiina oma digitaalraha idee ellu viib, võiks see aidata valitsusel peatada ning ühtlasi ka jälgida kapitali väljavoolu riigist.

Prognooside kohaselt lahkus Hiinast möödunud aastal 676 miljardit dollarit. Institute of International France’i andmeil lahkus sellest rahast kolmandik nii-öelda tagauste kaudu, et kõrvale põigelda valitsuse karmidest kapitalikontrolli reeglitest.

Paljud investorid on Hiinast oma raha välja võtnud ning minema viinud, kuna jüaan on majanduslanguse ning finantsturgude languse tingimustes nõrgenenud.

Huvi kasvab

Kuigi Bitcoini hind on olnud väga volatiilne ning digitaalraha mainet on räsinud mitmed kelmustega seotud skandaalid, on mitmed valitsused ja institutsioonid olnud virtuaalrahast ja selle tehnoloogiatest väga huvitatud.

Möödunud aastal sai Ecuadorist esimene riik, kes võttis digitaalraha kasutusele. Möödunud aasta mais teatas Nasdaqi börs, et võtab kasutusele Bitcoini uue ülekannete tehnoloogia, millega loodetakse aktsiate kauplemiseks luua turvalisem ja efektiivsem süsteem.

Jälgi Investor Toomast sotsiaalmeedias
Investor Toomase uudiskiri

Telli viimased börsiuudised oma meilile. Liitu Investor Toomase uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Investor Toomase uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

tesla 18:00 30. juuni 2016

Tesla puhul kaks miinust plussi ei tee

1 Tesla Motors teatas enne jaanipäeva, et plaanib osta päikeseenergia paneele tootva SolarCity, kuid investorite ja analüütikute reaktsioon sellele oli kõike muud kui positiivne.
10:29 30. juuni 2016

Nafta veab börse alla

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

245 397 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Nafta hinnad tegid 3% languse
22:30 30. juuni 2016

Nafta hind kukkus 3%

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada viilkatuste puhul eterniiti?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Fitbit
08:31 28. juuni 2016

Brexit mõjutas londonlaste und


Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.