Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Twitter ei vääri tähelepanu

06. juuli 2016, 08:30
Twitteri ostu ümber on rohkesti kuulujutte.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160706/INVESTOR/160639981/AR/0/AR-160639981.jpg

Mikroblogikeskkonna Twitter aktsiad on viimase paari nädalaga teinud tubli tõusu pärast uudist, et Microsoft ostab ära konkurent LinkedIni. Kuigi see võib tunduda loogilisena, et Twitter võiks ka müügis olla, siis mõistlik investor võiks pigem sotsiaalvõrgustiku aktsiast eemale hoida.

Microsofti otsus osta LinkedIn enam kui 26 miljardi dollari eest oli täiesti üllatuslik ja firma makstud 50% preemium vägagi viisakas. Mõistagi elavnes kohe kauplemine ka Twitteri aktsiatega, sest tegelikkuses on Twitteri ülevõtmisest spekuleeritud juba aastaid. Häda on vaid selles, et Twitter ei ole mitte kuidagi atraktiivne firma.

Esimene ja ilmselt kõige suurem probleem on selles, et Twitter ei ole kasumlik ettevõte. Räniorus, kust Twitter pärit on, pole viimastel aastatel olnud just suur rõhk ettevõtte finantsnäitajatel. Väga hea näide on Facebook WhatsAppi ostuga. Näoraamat maksis 19 miljardit dollarit firma eest, millel sisuliselt puudus käive ja kasum.

Käibe ja kasumi asemel oli WhatsAppil ette näidata 400 miljonit aktiivset igakuist kasutajat (nüüd juba üle miljardi kasutaja) ehk suur kasvupotentsiaal. Twitteril pole paraku ette näidata ei kasumit ega suurt kasvupotentsiaali. Twitteri kasutajate arv on hakanud stagneeruma ning viimaste aastate jooksul on küll suudetud käivet kasvatada, kuid sellega on samas tempos kasvanud ka tegevuskahjum.

Zynga hoiatav näide

Twitteri turuväärtus oli juuni lõpu seisuga umbes 12 miljardit dollarit, millele aitas kaasa 20% ralli pärast LinkedIni uudist. Firma börsilt viimiseks peaks kosilane pakkuma vähemalt 30% preemiumi, mis tähendaks vähemalt 15,5 miljardi dollari väljakäimist, millele lisanduks veel 2,5 miljardi dollari eest kohustusi. Sellist summat võib endale lubada vaid käputäis suurfirmasid ja riskikapitaliste.

Riskikapitalistid ma välistaksin kohe, sest nemad peaksid tehingut finantseerima laenuga. Seda laenu tuleks teenindada, mis tähendab, et Twitter peaks hakkama raha sisse tooma, kuid firma tegutseb kahjumis. Alles jääbki mõni suur tehnoloogia- või meediaettevõte.

Viimastel nädalatel on üha valjemalt räägitud võimalusest, et Google’i emafirma Alphabet ostab Twitteri ära. Ma isiklikult kahtlen selles eeltoodud põhjustel ning asjaolul, et Alphabeti varasemad ülevõtmised on olnud kaalutletud ja üldiselt tasuvad. Twitter ei täiendaks kuidagi Google’i pakutavaid teenuseid ega suudaks edasi viia Alphabeti sotsiaalmeedia ärisid.

Kindlasti on lugejate hulgas investoreid, kelle peast on läbi jooksnud mõte osta Twitteri aktsiaid lootuses, et firma leiab varsti kosilase. Mul endalgi jooksis see mõte korra peast läbi. Aga mõtteks see jäigi. Twitteri kehvad finantsnäitajad ja suuresti olematu kasvupotentsiaal muudavad firma äärmiselt ebaatraktiivseks. Meenutage kas või Twitteri peakontorist paari kvartali kaugusel asuva mängudetootja Zynga saatust. Ärge langege kiire kasumi veetlevasse lõksu!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2016, 07:26
Otsi:

Ava täpsem otsing