Vähi juhib uraaniprojekti

01. aprill 1998, 00:00

Peaminister Mart Siimanni ja hiljuti Eestis viibinud Lukoili presidendi Vagit Alekperovi allakirjutatud protokolli põhipunkt puudutab uraanitehase alla jäävat 20 hektari suurust maatükki, mis on praegu Silmeti kasutusvalduses. Siimann lubas kaks nädalat tagasi valitsuse nimel kõnealuse maa tasuta Silmetile erastada.

Keskkonnaministeeriumi maapõuetalituse tellimusel koostatud eksperthinnangu alusel on Silmetile tasuta antava maa-ala tegelik hind kümme miljardit krooni. Antud piirkonna kristalses aluskorras ja maapinna settekivimites leidub rohkesti plii- ja tsingimaaki, kinnitasid anonüümseks jääda soovinud keskkonnaministeeriumi töötajad. Maatüki suurim väärtus seisneb aga uraanis, mille leiukohta Sillamäe lähedal püüti juba Nõukogude ajal salajas hoida, kinnitati keskkonnaministeeriumist.

AS Silmet on teinud riigi finantseerimisel kontrollpuurimisi, mille kohaselt peaks erastatava maatüki põues peituma vähemalt 60 000 tonni uraanikontsentraati.

Võttes aluseks uraanikontsentraadi maailmaturuhinna 10 USA dollarit ühe naela kohta, maksab Sillamäe maardlas leiduv uraan üle 19 miljardi krooni. Arvestades ka maagi kaevandamise kulusid on eksperdid jõudnud arvamusele, et Silmetile antava 20 hektari suuruse maatüki tegelik hind on vähemalt 10 miljardit krooni. Selle hulka pole arvestatud uraani kaevandamisega kaasnevat plii- ja tsingimaaki.

Peaminister Mart Siimann keeldus eile koostööprotokolli Lukoiliga lähemalt kommenteerimast, öeldes vaid, et sellele alla kirjutades oli tema jaoks tähtsaim protokolli kolmas punkt, mille kohaselt likvideerib rajatav tehas Silmeti uraanirikkad jäätmejärved. Soome, Rootsi, Norra ja Taani on meile pidevalt ette heitnud, et Sillamäe jäätmejärvedest Läänemerre imbuvate saasteainete mõju ulatub ka nende rannikule, tõdes Eesti valitsusjuht.

Kui rajatav tehas saasteainete kahjuliku mõju Läänemere faunale likvideerib, avavad Põhjamaad taas meile oma keskkonnakaitsefondide rahakoti suu, ütles Siimann.

Üks tundmatuks jääda soovinud Koonderakonna juhatuse liige tunnistas eile, et Mart Siimann oli protokollile alla kirjutades sundseisus. «Vähi ütles Siimannile otse välja, et tal on kaks valikut -- kas alla kirjutada või loobuda peaministri kohast Vähi kasuks,» selgitas Koonderakonna liige.

Tiit Vähi on Silmetiga tihedalt seotud ASi Silmet Grupp aktsiate kontrollpaki omaniku Thomas Waldini, Ameerika päritolu Eesti soost miljonäri kaudu, kellega koos ta mõned aastad tagasi puhkust veetis ja oma elu suurima kala püüdis.

Vagit Alekperovi juhitavast Lukoilist sai Silmet Grupi 40% aktsiate omanik pärast seda, kui Mart Siimann oli ühisprotokollile alla kirjutanud. Oma osaluse Silmetis müüs maha Magnum Grupp, kes on viimase aastaga sattunud majandusraskustesse.

Lukoili avalike suhete juht kinnitas eile Äripäevale, et Silmeti aktsiate ostu eeltingimus oli koostööprotokoll Silmeti kasutusvalduses oleva maa-ala tasuta erastamise kohta. Otsustavaks sai tema sõnul ka asjaolu, et uraanirikastusseadmed on Silmetis siiani töökorras.

Küsimusele, kas Alekperovi lubadus investeerida Eestisse 750 miljonit krooni jääb jõusse, vastas avalike suhete juht jaatavalt. «Alekperov kinnitas Eesti avalikkusele, et Lukoil ei osale naftatehase rajamisel Sillamäele ning see jutt vastab tõele,» sõnas pressiesindaja. «Nädal tagasi polnud aeg uraanitehasest rääkimiseks küps.»

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing