Uus kriisilaine Aasias

15. mai 1998, 00:00

Kriisi peatse lahenemise lootused, mille tingis president Suharto väidetav valmisolek ametist tagasi astuda, hajusid koos uute rahutuste puhkemisega pealinnas Jakartas. Valitsusvastastes meeleavaldustes on surma saanud juba üle 20 inimese.

Märatsevad rahvahulgad põletasid hooneid ning rüüstasid poode, maantee Jakarta rahvusvahelisele lennuväljale oli blokeeritud ning mitmed riigid, sealhulgas USA, Jaapan, Saksamaa ja Prantsusmaa, soovitavad oma kodanikel Indoneesiasse sõidust loobuda.

Deutsche Bank teatas oma Jakarta ja Surabaya harukontorite ajutisest sulgemisest.

Indoneesia ruupia kurss kukkus nädala alguse 9000 ruupialt dollari suhtes 11 700 ruupiale ning diilerid ei oska põhja ennustada.

«Praegusel hetkel ei näe ma tegureid, mis ruupia languse peataksid,» ütles üks maakler. Teise maakleri kinnitusel suudaks languse peatada ainult valitsuse tagasiastumine.

Rekordilise languse tegi eile läbi ka India ruupia. Kartuses, et välisvaluuta sissevool USA ja Jaapani majandussanktsioonide tõttu peatub, hakkasid ettevõtted USA dollareid kokku ostma. Erinevatel põhjustel nõrgenesid eile ka Filipiinide peeso, Singapuri dollar ja Lõuna-Korea won.

Indoneesias puhkenud vägivallalaine võib paari nädalaga levida piirkonna teistesse riikidesse, sest tööpuudus kasvab kogu regioonis ning sotsiaalne kaitse on nõrgalt arenenud.

Nii on sügisel börsidel ja finantsturgudel vallandunud Aasia kriis jõudnud uude etappi. Rahvusvahelise valuutafondi 43 miljardi dollarilise abipaketi abil saadi üle esmastest likviidsusprobleemidest, kuid nüüd annab kriis end tunda majanduses tervikuna. Ettevõtete ja pankade pankrot on muutunud igapäevaseks, tööpuuduse kasv toob kaasa sotsiaalsed rahutused.

Muule maailmale tähendab Aasia kriisi jätkumine eelkõige aeglasemat majanduskasvu, ehkki otsest ohtu globaalseks majanduskriisiks ei nähta.

USAs aitavad Aasia probleemid kuumenema kippuvat majandust jahutada ning ka Euroopas on kriisi mõju esialgu vähe tunda.

Keegi ei või aga välistada, et uus kriisilaine Aasiast ei mõjutaks lääne aktsia- ja finantsturge ning eelkõige arenevaid turge niisama laastavalt kui kriisi esimene laine läinud sügisel. REUTERS-DI-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing