Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Hakkame maksma väiksemat tulumaksu

12. jaanuar 2001, 00:00

Detsembris rääkis Reformierakonna esimees Siim Kallas Eesti eduka arengu foorumil, et meie maksukoormus on väga madal ja pole põhjust, miks see peaks veelgi langema, pälvides nii Äripäeva hukkamõistu. Üleeile oskas meie poolt juba maha maetud oravapartei positiivselt üllatada. Reformierakonna juhatus seadis eesmärgiks füüsilise isiku tulumaksu alandamise 20 protsendini.

ÄP arvates on võetud suund õige. See annab isegi suuremat efekti kui ettevõtete investeeringute vabastamine tulumaksust.

Kuuldavasti on reformeritega sama meelt ka koalitsioonipartner Isamaaliit. Mõõdukate fraktsiooni liider Marju Lauristin aga välistab praeguse koalitsioonilepingu kehtivuse ajal arutelu maksukoormuse radikaalse vähendamise üle. Seega võib tulumaksu alandamist loota ehk alles pärast järgmisi valimisi ? lootes, et praegune koalitsioon siis taas valitsema saab. Mis polegi nii võimatu ? 20% füüsilise isiku tulumaks on arvestatava hobujõuga valimisratsu.

Levinuim vastuargument ? tulumaksumäära pole võimalik vähendada, sotsiaalkulud suurenevad, eelarveaugu täitmiseks puuduvad katteallikad. Marju Lauristin ütleb, et maksukoormust ei saa vähendada, kui selle tagajärjel kannatavad vähemkindlustatud inimesed ja avalike teenuste kvaliteet.

Ettevõtte tulumaksureform annab samas meile positiivse näite. Räägiti samuti, et tuleb eelarveauk, aga tegelikult laekus tulumaksu 2000. a ligi 30% prognoositust rohkem. Kui ettevõtte tulumaksureform jättis ettevõtjatele 1 miljardi, siis uus ettepanek jätab inimestele 2001. a eelarve järgi ca 1,7 miljardit. Nii et inimesed, ka vähekindlustatud, pigem võidavad. Esmalt avaldab see mõju tarbimisele, mõne aja pärast ka säästmisele. Kui inimeste sissetulek suureneb, peaksid sotsiaalkulutused vähenema.

Tulumaksu alandamiseks soovib Reformierakond veel sel aastal teha avaliku teenistuse reformi. Maksureformi ühe allikana näeb ÄP veel majanduskasvu. 2001. a riigieelarve õnnestus teha väga konservatiivne ja laekub tõenäoliselt üle. Kui avaliku sektori kulude kärpimise poliitikat jätkatakse, on varsti võimalik ka tulumaksu vähendada. Muuseas, nagu eilne ÄP kirjutas, on maksuameti võlglaste andmebaasis üle 10 000 ettevõtte koguvõlaga üle 4,5 miljardit ? veel üks allikas.

Omavalitsustele tahetakse riigieelarvest üle anda investeeringud ja sotsiaaltoetused, jättes riigile vaid riikliku alluvusega objektid. See delegeerib valdadele suurema vastutuse, sunnib neid säästlikumale majandamisele. Mis päris paljude jaoks tähendab lõppkokkuvõttes ühinemist, st otsest tõuget haldusterritoriaalsele reformile.

Muidugi võib valitsejail tulumaksu vähendades tekkida kiusatus kaotada ära nt võimalus eluasemelaenu intressid maksustatavast tulust maha arvata või tõsta nt käibemaksu. Siis peaks aga tulumaksumäära langus olema suurem kui 6%. ÄP on veendunud, et füüsilise isiku tulumaksu reformi on võimalik teha ka käibemaksu tõstmata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing