Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Investeerimiseks avaneb huvitavaid võimalusi

28. veebruar 2001, 00:00

Helsingi börs võtab Tallinna börsi oma tiiva alla: Helsingi börsi omanik HEX kontsern ostab üle 50% Tallinna börsi aktsiakapitalist. See on hea uudis Tallinna väärtpaberibörsile ? TVB jääb alles ? ning Eesti ettevõtteile ja investoreile, kelle võimalused raha kasvatada avarduvad lihtsama pääsuga Helsingi börsile.

Hansapanga võimalik börsilt lahkumine andnuks TVB-le surmahoobi, niisamuti tähendanuks TVB liitmine Helsingi börsiga esimese allaneelamist teise poolt. Nüüd jäävad alles väärtpaberite keskdepositoorium ja järelevalve, samuti börsi juhtkond, kes hakkab kujundama börsi strateegiat.

Eestis on terve hulk ettevõtteid, nii suuri, keskmisi kui väikseid, kes võiksid minna börsile. Selle põhjenduseks, miks seda seni tehtud pole, öeldakse lihtsalt: Tallinna börs ei paku huvi ? liiga väike, vähe ettevõtteid ja vähe neid, kes oleks aktsiaist huvitatud. Äripäeva küsitlused võimalike investorite seas on andnud samalaadse vastuse: investeeriks, kui oleks ettevõtteid, millesse investeerida.

Tõepoolest ? TVB-l kaubeldavaid aktsiaid on jäänud iga aastaga vähemaks. Börsi mullune puhaskasum räägib enda eest ? poolteist miljonit pole just suur summa. Börsilt on lahkunud või lahkumas mitmeid ettevõtteid. Aktiivseid investoreidki on siin vaid pooleteise tuhande võrra. Helsingi börsil lööb otse või kaudselt kaasa ligikaudu 750 000 inimest.

Need mured peaksid nüüd olema murtud. Kõnealuse tehinguga lähevad kauplemine ja tehnoloogia üle Helsingi börsi süsteemi ning koostöö on kahepoolne ? HEXi liikmetel on võimalik kaubelda Tallinnas noteeritud väärtpaberitega ja vastupidi.

Välisinvestorite hõlpsam ligipääs Eesti turule peaks puhuma elu sisse siinsele väärtpaberi- ja võimalik, et ka võlakirjaturule. Tuleb juurde huvilisi-investeerijaid, kasvab börsi käive ja aktsiate likviidsus. Eesti investorite pääs Helsingi börsile muutub aga odavamaks.

Iseküsimus on, kas ja kuivõrd võiksid soomlased huvituda Eesti aktsiatest. Seostub ju paljude soomlaste jaoks Eesti pigem Kadaka turuga, paljugi määravad kuuldused siin vohavast insaiderlusest. Viimane pole küll viimased poolteist aastat enam probleemiks olnud, kuid usaldust taastada on hoopis raskem kui kaotada.

Selle nimel peab nüüd TVB juhtkond tublisti tööd tegema ? järelevalve börsil toimuva üle peab olema senisest tõhusam, et kellelegi ei jääks kahtluse varjugi, et Tallinna börsil võidakse sohki teha.

Välistada ei saa võimalust, et suurel börsil jäävad väikesed Eesti firmad märkamatuks. Kindlasti ei käi see kõigi aktsiate kohta. Head väljavaated välisinvestorite huviorbiiti sattumiseks on paljudel aktsiatel, näiteks Saku, Tallinna Kaubamaja aktsial jt. Kuid kindlasti muutuvad võimalused tähelepanu pälvida senisest hoopis suuremaks.

Igatahes tõotab hea uudis huvitavaid aegu Tallinna börsile ning edaspidi ka kogu Baltikumi väärtpaberiturule ? võib arvata, et kontrolli omandamine TVBs on HEXi jaoks esimene samm Balti turul.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing