Reede 2. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Keelatud kokkulepped

24. mai 2001, 23:00

Konkurentsiseaduse (KonkS) § 4 kohaselt on keelatud igasugune leping, muu tehing ja kokkulepe või kooskõlastatud tegevus, mis on vaba ettevõtlust kahjustava ja konkurentsivabadust piirava, takistava, kitsendava või moonutava eesmärgi või tagajärjega. Enamlevinumad ja vaba konkurentsi enim kahjustavad konkurentsivabadust kahjustavate keelatud kokkulepped:
? hinnakujundamise tingimuste, sealhulgas kolmanda isiku suhtes kohaldatava ostu- või müügihinna, tariifi, juurde- või mahahindluse, intressimäära, rendi või üüri kindlaksmääramine;
? tootmise, kaubaturu, tehnilise arengu või investeeringute piiramine;
? kaubaturgude, sealhulgas varustusallikate jagamine;
? kolmanda isiku kaubaturule pääsu piiramine või tema sealt väljasurumisele suunatud tegevus;
? konkurentsivabadust kahjustava teabe vahetamine;
? võrdväärsete kokkulepete puhul erinevate tingimuste rakendamine kolmanda ettevõtja suhtes, millega see pannakse soodsamasse või ebasoodsamasse olukorda;
? kokkuleppe sõlmimise eelduseks antud kokkuleppega mitteseotud kohustuse endale võtmise seadmine.

_________________________________________________________

Nii nagu iga reeglil on oma erandid, näeb konkurentsiseaduski ette juhud, mil konkurentsivabadust kahjustavate kokkulepete sõlmimine on siiski lubatud.

Kõigepealt on selleks olukord, mil vastavate kokkulepete vähese mõju tõttu antud kaubaturule ei ole otstarbekas ettevõtjate lepinguvabadust piirata. KonkS § 5 lg 1 kohaselt ei loeta kokkulepet või kooskõlastatud tegevust vaba ettevõtlust kahjustada võivaks konkurentsivabadust piiravaks, takistavaks, kitsendavaks või moonutavaks, kui:
? kokkulepet sõlmivate või kooskõlastatud tegevust arendavate poolte käivete summaarne osatähtsus ei ole kokkuleppest või kooskõlastatud tegevusest mõjutatud kaubaturul suurem kui 5%;
? kui ettevõtja poolt mitme teise ettevõtjaga sõlmitud sarnaste kokkulepete, kooskõlastatud tegevust arendavate poolte käivete summaarne osatähtsus ei ole antud kaubaturul suurem kui 5%.

Seejuures peavad antud tingimused olema täidetud kogu kokkuleppe või kooskõlastatud tegevuse kestuse jooksul.

http://www.konkurentsiamet.ee/ettev/ettev00.html

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 18:34
Otsi:

Ava täpsem otsing