Sõbralt saab auto ära osta ka panga järelmaksuga

Tarmo Kärsna 27. juuli 2001, 00:00

Tänapäeval on järjest rohkem inimesi, kel on tekkinud võimalus oma vana auto uuema vastu välja vahetada või siis soetada perre teine auto. Kui raha aga selleks napib, on siiani olnud uue auto ostmisel abiks liisingufirmad, kes pakuvad selleks nii kapitali- kui ka kasutusrenti. Turult või sõbralt pruugitud auto ost sõltus aga ainult oma rahakoti jämedusest.

Tõsi küll, ka sellistele pruugitud autodele, mille müüjaks oli näiteks hea sõber-tuttav (mittekäibemaksukohuslasest juriidiline või eraisik), oli juba varem võimalik taotleda liisingut. Paraku seisti siis probleemi ees ? liisingufirma oli küll valmis finantseerima, kuid kahjuks lisandus auto hinnale käibemaks. See tõstis auto hinda 18% ning liisingtehingu kasutamine osutus seega mõttetult kalliks. Alternatiiviks pakuti sellisel juhul korteri tagatisel raha laenamist või siis autolaenu.

Tänaseks on Hansa Liising lisanud sellesse nimekirja aga uue alternatiivi ? auto järelmaksu. Tegemist on kapitalirendile sarnase tehinguga, mis on mõeldud nii auto müüjatele kui ka ostjatele. Auto järelmaksu saab kasutada klient, kes soovib soetada kasutatud auto, mille müüjaks on mittekäibemaksukohuslasest eraisik või firma. Auto järelmaksu puhul ei lisandu igakuistele maksetele käibemaksu ning klient kantakse vara registreerimistunnistusele sisse mitte rentnikuna, vaid kasutajana. Auto järelmaksu puhul on kliendi esmane sissemakse alates 10% ja järelmaksuperiood isegi kuni 6 aastat.

Auto ostmine järelmaksuga on iseenesest üsna lihtne: leidnud sobiva sõiduki, lepib klient müüjaga kokku tehingu tingimustes ? hind, lisavarustus, kättesaamise aeg jms. Seejärel esitab klient vajalikud dokumendid Hansa Liisingusse analüüsi tegemiseks ning positiivse vastuse korral sõlmitakse kliendiga auto järelmaksuleping (koos kasko- ja liikluskindlustuslepinguga).

Müüjaga sõlmitakse samal ajal ostu-müügileping, klient sooritab vastavalt auto järelmaksulepingule esmase sissemakse, Hansa Liising ostab kliendiga kokkulepitud tingimustel müüjalt vara, müüja annab vara kliendi käsutusse.

Seejärel jääbki üle vaid see, et klient hakkab tasuma igakuiseid liisingumakseid vastavalt maksegraafikule. Kui lepingu tähtaeg on lõppenud ja klient on kogu summa liisingufirmale tasunud, vormistatakse sõiduk kliendi nimele.

Seega on auto järelmaks finantseerimisvõimalus eelkõige eraisikult-eraisikule müüdavate autode puhul. See toode on ka hea võimalus eraisikutele, kes on liisinud viimase paari aasta jooksul uue auto ning soovivad seda nüüd müüa.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing