Leedu kaubandushiid alustab vallutust Pärnust

Inge Rumessen 08. oktoober 2001, 00:00

?Meie strateegia Eestis näeb ette lähitulevikus veel mitme kaupluse avamist. Samas ei ole me kindlad, millisel kujul see täpselt aset leiab ? kas ühinemiste, ülevõtmiste või orgaanilise kasvu kaudu. Sellised oleksid võimalikud alternatiivid,? ütles VP direktor Ignas Staskevicius.

VP on Leedu suurim erakapitalile kuuluv ettevõtete grupp, mille mitmest tegevusalast moodustab tuumiku toidu- ja tarbekaupade jaemüük. Umbes 7 miljardi kroonine aastakäive on võrdne kolmandikuga Eesti jaekaubanduse aastasest kogukäibest.

?Kaupluse avamine Pärnus on esimene samm, mis annab meile võimaluse õppida paremini tundma Eesti kaubandusturgu, jaemüügi regulatsiooni ning varude võimalusi,? sõnas Staskevicius. Ta lisas, et hetkel on vara rääkida investeeringute kogumahust Eestisse.

Kokku 900 ruutmeetri suuruse rendipinna renoveerimine ja sisustus Pärnus läheb maksma 250 000 USA dollarit ehk 4,3 miljonit krooni. Riia maanteel asuva endise Tiina kaupluse müügipind on 400 ruutmeetrit, tööd saab 30 inimest.

Smarteni logistikadirektor Martin Petjärv nimetas konverentsil Äriplaan 2001 VP Eestisse tulekut üheks viiest olulisemaks kaubandussündmuseks lõppeval aastal. Ta nimetas selle kõrval veel Kesko Säästumarketi ostu, Lõunakeskuse avamist Tartus, hulgifirmade Jungent, Kaupmees ja Abestock ühise logistikafirma VIA 3L töö alustamist ning ETK Astri kaupluseketi ostu.

VP T-Marketite kontseptsioon on sarnane Säästumarketi-tüüpi kauplustega. Rajatava T-Marketi eeliseks võib pidada elamurajooni, lähim toidupood Ranna on ligi poole väikesem.

Pärnu linnavalitsuse ettevõtluse peaspetsialisti Kaja Juhansoo hinnangul vajab piirkond üht suuremat kaubanduskeskust ning seetõttu prognoosib ta, et T-Marketil hakkab hästi minema. ?See on eramajade rajoon ning lähedal suuremaid kaubanduskeskusi pole,? kinnitas Juhansoo.

Seni suurim ettevõte Pärnu jaekaubanduses on nelja kauplusega AS Baltic Food, hõlmates turust ligi 45 protsenti. Kaks W-Marketit ning kaks Spari kauplust annavad kokku 2500 ruutmeetrit müügipinda.

ASi Baltic Food Eesti turundusdirektori Marge Rahu hinnangul on VP kahtlemata Leedu suurim tegija, kuid esimese kauplusega nad Spari positsiooni Pärnus ei mõjuta. ?Raha ning kogemust neil on, et ka Eesti kaubandusmaastikul kanda kinnitada,? nõustus Rahu.

Samas on tema sõnul ka näiteks Rimi suur tegija Lätis, kuid Eestis ei jõua kauplusekett juba pikemat aega hoovõtmisest kaugemale. ?Seega ei oska midagi kindlamat prognoosida. Kindlasti oleneb edasine, keda VP Eestisse tööle palkab, kuid Leedus kasutatava mentaliteediga läbi ei löö,? arutles Rahu.

Mitme VPga kokku puutunud ettevõtja hinnangul rõhuvad nad turule sisenedes sellele, et Leedus on nad suur jõud.

?Nad kasutavad jõumeetodil suhtumist,? sõnas ASi Põltsamaa Felix müügiesindaja Leedus Marek Viilol. ?Nad esitavad omapoolsed tingimused, et tahavad saada kaupa just sellise hinnaga ning kui sa seda ei tee, siis mine ära. Ilmselt sellise suhtumisega nad ongi suutnud hinnad all hoida.?

Kokku on Vilniaus prekybal 115 kauplust, ettevõtte prognooside kohaselt arv kasvab veel selle aasta sees. Erinevate suurustega kaupluste müügipind varieerub 200?10 000 ruutmeetrini, lisanduvad cash & carry ning Säästumarketi-tüüpi T-Marketid.

Riias on praegu avatud kaks T-Marketit, ettevõtte kavatseb aasta jooksul avada veel 18 kauplust üle Läti.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:56
Otsi:

Ava täpsem otsing