Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Vaktsineerimine on kasulik äri

Sirje Niitra 24. oktoober 2001, 00:00

?Meil on väike ettevõte, kus iga töötaja arvel, seetõttu peame vaktsineerimist oluliseks,? ütleb Riigi Viljasalve osakonnajuhataja Kaupo Kontkar. Tegu on ühega paljudest ettevõtetest, kus medõde igal sügisel kohal käib ja ühega vähestest, kes vaktsineerimise oma töötajate eest kinni maksab. Tööpäevade võitmise kõrval näeb Kontkar kasu selleski, et selline vastutulek tõstab inimeste motivatsiooni ja kasvatab lojaalsust tööandja suhtes.

Magdaleena polikliiniku juhataja Ene Halling ütleb, et vaktsineerimise kasu on kollektiivis kohe märgata. Tal on näide omast käest võtta. Sellest ajast, kui Magdaleena haiglas ja polikliinikus muudeti gripivastane vaktsineerimine neile, kes patsientidega vahetult kokku puutuvad, kohustuslikuks ja ülejäänutele soovituslikuks, on haigestumisi palju vähem, kinnitab ta. See omakorda tähendab, et pole vaja otsida asendajaid ja maksta ületunde. Raviasutuse oma töötajad saavad kaitsesüsti tasuta.

Tervisekaitseinspektsiooni pressinõuniku Agnes Jürgensi sõnul soovivad töötajaid oma kulul vaktsineerida igasuguste haiguste, seal hulga ka gripi, vastu rahvusvahelised firmad, eriti aga need, kus mõne Skandinaavia riigi osalus, sest Põhjamaades on see kombeks. ?Nad on välja arvutanud, et töötaja päevi kestev puudumine läheb kallimaks kui ühekordne vaktsioon,? räägib ta.

Magdaleena haigla on tänavu vaktsineerinud gripi vastu umbes 1200 inimest ja see tegevus on praegu kõrgpunktis. Lähedal asuvad asutused on tellinud õe ka kohale. Kui polikliinikus maksab üks süst 95 krooni, siis töökohal tuleb selle eest välja käia 15 krooni rohkem, sest mugavus maksab. Magdaleena vaktsineerimise hind on Tallinna madalamaid. Hallingu sõnul oleneb hind sellest, kuidas vaktsiini maaletoojaga kaubale saab ja raviasutus selle pealt eriti palju ei teeni.

Äripäeva käsutuses olevate andmete kohaselt saavad kõige odavamalt ennast gripi vastu vaktsineerida lasta riigikogu kantselei töötajad ja ka riigikogu liikmed. Seal on ametiühing välja kaubelnud odavama vaktsiini ja süsti teeb kohaliku ravipunkti õde. Majandustalituse juhataja Mait Nahkuri hinnangul vähendab kaitsesüstimine haiguste levikut riigikogus, kus inimeste põhiline töövorm on aktiivne suhtlemine. Kui palju on kaitsesüsti saanud 53 inimese hulgas parlamendiliikmeid, ei osanud ametnik öelda.

Kõige rohkem, 130 krooni, tuleb inimestel enda gripi vastu kindlustamiseks välja käia Tallinnas Kivilinna perearstikeskuses, Kopli lastepolikliinikus, Linnamõisa perearstikeskuses, ASis Südalinna Arstid, Pirita Perearstikeskuses ja Merimetsa haiglas. Pirita perearstikeskuse arst Aili Tabri ütles, et selle raviasutuse vaktsineerimise hind on kujundatud lähtuvalt Merimetsa haigla omast. Tänavu on seal süsti lasknud teha 73 inimest. Kohal on käidud ka kolmes asutuses, kus lisaraha pole küsitud. ?Kui asjaga põhjalikult tegeleda, tasub kaitsesüstimine ennast raviasutusele kindlasti ära,? leiab Tabri.

Eestisse toob gripivaktsiini sisse neli firmat. Neist suurima, umbes 50 protsendi suurust turuosa omava Smith Cline Beechami üks juhte Janis Kasesalu ütleb, et see äri on tulus mitmes mõttes. Kõigepealt võidavad need, kes seda endale sisse süstida lasevad, teisalt teenivad kasumit maaletoojad ja raviasutused. Vaktsiini väljamüügi hind kõigub Kasesalu sõnul üsna suures ulatuses: 25?30 protsenti. ?Hind ja kvaliteet on otseses sõltuvuses,? kinnitab ta. Kallimatel vaktsiinidel on maaletooja väitel kaitsvat komponenti rohkem sees ja need on ka paremini puhastatud.

Kuna gripivaktsiin on retseptiravim, siis inimene tavaliselt ei tea, mida talle sisse süstitakse. ?Aga tal on alati õigus seda küsida,? lohutab Kasesalu, kelle sõnul on maaletoojad meedikuid harinud, nii et need peavad oskama öelda, millise vaktsiiniga parasjagu tegu.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing