PRIA tilgutab raha ka omadele

Liis Kängsepp 05. jaanuar 2004, 00:00

Äriregistri andmetel on PRIAst ehk ametliku nimega põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametist saanud põllumajandustoetusi vähemalt kuus ameti töötajaga seotud firmat või ettevõtjat.

Nii näiteks kuulub SAPARDi toetuste kontrolli büroo vaneminspektor Hirvo Rannule pool firmast Eesti Õunakasvatuse OÜ, mis mehe sõnul on koos SAPARDi toetustega saanud PRIAst kokku raha üle 700 000 krooni. ?Osa sellest rahast läks korraliku traktori ostmiseks, mis nüüd vene vanaraua asemel hoovis suvist tööperioodi ootab,? ütles Rannu.

Alates aprillist on firma juhatuses hoopis mehe abikaasa Triin Rannu, sest SAPARDit taotledes avastati Hirvo kuulumine ettevõtte juhatusse. ?Fini?isirgel olime juba, kõik oli korras ja siis keegi avastas: ?Ohhoo, et PRIA töötaja on juhatuse liige!? Siis tuligi ultimaatum, et otsusta nüüd ära, kas lõpetad oma firmaga ära ja töötad meiega edasi või lähed siit minema,? ütles Rannu.

Rannu taandas end oma ettevõtte kontrollimisest ning tema firma sobivust SAPARDi toetuse saamiseks käisid kontrollimas inspektorid teistest maakondadest. Peadirektori Mati Kermase allkirjaga luba eraettevõtluses tegutsemiseks Rannul ei ole, kuigi enda sõnul pole mees kunagi oma firma olemasolust saladust teinud.

Põllumajandusminister Tiit Tammsaare sõnul on PRIA segaduste põhjuseks see, et tegemist on suure asutuse kasvuraskustega. ?See, et organisatsioon on suur, ei ole mingil juhul vabandus ja juhtkond peab suutma kontrollida,? ütles Tammsaar. ?Ma tunnistan, et siin on tõesti olemas probleem.?

Siiski ei näe Tammsaar enda sõnul eetilist probleemi selles, kui PRIAs töötav inimene omab samal ajal ka põllumajandusega tegelevat ettevõtet, mis saab tänu PRIA-le põllumajandustoetusi. Oluline on vaid tagada, et sellised inimesed ei puutuks kokku toetuste üle otsustamisega.

?Kui seda võimalust ei ole, no siis mina ei saa ette heita, et nendel on osalus ettevõttes,? sõnas Tammsaar. ?Meil kõigil on! Minu teada on ka valitsuse ja Riigikogu liikmetel peaaegu kõigil mingid osalused, siis peaksime me kõiki neid hakkama vaatama ja kahtlustama.?

PRIA peadirektori Mati Kermase sõnul peab iga PRIAsse tööle tulev inimene andma allkirja, et ta on kursis riigiametniku kohustusi puudutavate seadustega. ?Paar korda aastas paneme üles meili, et inimesed kontrolliksid, et nad ei ole ettevõtete juhatustes,? ütles Kermas. ?Nad on küll täiskasvanud inimesed, aga mulle tundub, et me peame hakkama tegema sellist kontrolli.?

Peadirektori asetäitja Katrin Noorkõivu sõnul toimitakse PRIAs kõiges seaduste järgi ning PRIAs töötava inimese firma toetusetaotlemist ei saa keelata. ?Eetika on omaette küsimus, aga mis sa siis teed, kui seadus ei keela sul midagi teha??.

Praegu töötab PRIAs 242 inimest, seoses liitumisega Euroopa Liiduga soovitakse tööle võtta veel sada inimest. Eelmisel aastal oli PRIA palgafond 18,8 mln krooni, tänavu on selle suuruseks planeeritud 30,3 mln krooni.

PRIA pressinõunik Heli Raamets keeldus mitmesuguse info, sh toetussummade saajate nimede andmisest, viidates, et tegemist on ?asutusesisese informatsiooniga?. Lõpuks soostus ta mõningatele küsimustele siiski vastama, kuid küsimusi käsitletakse teabenõudena, millele vastamise tähtaega pikendatakse 15 tööpäevale.

Oktoobris otsis PRIA kahe töötaja kabinetid läbi kapo, viies kaasa naiste arvutite kõvaketaste koopiad, dokumente ning kalendrite sisu. Juurdlus kriminaalasjas kestab.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing