Miljardärid, jalgpall ja börsikõikumised

Tõnis Arnover 15. jaanuar 2004, 00:00

Eelmise aasta suvel üllatas Vene oligarh Roman Abramovit? Briti üldsust, kui ostis ära jalgpalliklubi Chelsea 1,3 miljardi krooni eest ning kulutas seejärel veel 2,4 miljardit krooni tippmängijate ostmisele. See elavdas tunduvalt tehinguid jalgpalliklubide aktsiatega ning liikvele läks uusi kuuldusi teistegi miljardäride ostukavatsustest.

Ehkki Londoni börs kerkis eelmisel aastal tagasihoidlikud 14%, põrutas Manchester Unitedi (ManU) aktsia selle ajaga üles 150%, Celticu aktsia üle viiekümne ja Aston Villa oma ligi nelikümmend protsenti.

Manchester Unitedi aktsiatõusu on mõjutanud otseselt võimalikud ostmisjutud. Erinevalt paljudest teistest klubidest on ManU rahaline seis korras ja see ilmselt on lisamagnet, mis tõmbab rikkureid ligi. Kevadel hakkas vaikselt ManU aktsiaid ostma Hollandi meediaärimees John de Mol, talle järgnes Iiri ärimees Dermot Desmond, kellele kuulub ka viiendik Celticu aktsiatest. Seejärel tegid suurtehingu kaks Iiri ärimeest McManus ja John Magnier, kes ostsid Briti Sky Broadcasting Groupi käest 26 miljonit ManU aktsiat ja suurendasid oma osaluse 21 protsendile.

Seejärel tuli mängu USA spordiettevõtja Malcolm Glazier, kes iirlaste järel kiiresti kahekordistas oma aktsiapaki kuuele protsendile. See ei ole aga veel kõik. Nüüd on hakanud levima kuuldused, et hoopis Abramovit?i kaasmaalane, naftafirma Lukoil üks asutajaid Rali Safin soovib ise ManU-le käppa peale panna.

Rikkaid kosilasi ootavad ka teised klubid. Näiteks vajab hädasti suurinvestorit Leeds United, millel võlgu 1,8 miljardit krooni ning börsiväärtus vähenenud 450 miljoni võrra.

Teadlased on avastanud kaks huvitavat seost jalgpalli ning raha ja börsi vahel. Kui 60.?90. aastate keskpaigani domineerisid Euroopa jalgpallis keskmiste linnade klubid, siis uuel sajandil ei suuda need enam majanduslikult konkureerida 2?4miljoniliste linnade klubidega.

Teiseks on Leedsi ülikooli teadlased avastanud seose Inglismaa koondise mängutulemuste ja Londoni börsi käitumise vahel. Näiteks kui koondis EMil või MMil võitis, kerkis börs järgmisel päeval keskmiselt 0,3%, ja kui kaotas, siis kukkus 0,4%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:06
Otsi:

Ava täpsem otsing