Tööõnnetuse vastu kindlustatud üksikud töötajad

Kristiina Randmaa 11. veebruar 2004, 00:00

Möödunud aastal toimus toimus tööõnnetus iga 181. töötajaga. 900 töötajat sai raske tervisekahjustuse, 30 korral lõppes tööõnnetus surmaga. Tööõnnetuste maht suureneb iga aastaga ? näiteks 2001. aastal toimus 33% vähem tööõnnetusi kui mullu.

Kokkuvõtlik statistika, kui paljud ettevõtted kindlustavad oma töötajaid tööl tekkinud õnnetuste vastu, puudub. Suuruselt teise siinse kahjukindlustusseltsi ERGO möödunud aastal sõlmitud 186 lepingut annavad tunnistust, et ettevõtted kindlustavad õnnetusjuhtumi ja kutsehaigestumise vastu tööjõudu marginaalselt. Enamik kindlustuse võtjatest olid tootmisettevõtted ja ehitusfirmad, rohkem kui pooled neist välisosalusega.

?Paljudes välisosalusega firmades on tööandja vastutuskindlustuse lepingu sõlmimine lausa nõutav,? ütles ERGO Kindlustuse suhtekorraldusjuht Hille Karm. Tema hinnangul on Eesti tööandjate suhtumine tööandja vastutuskindlustusse alles arengujärgus.

Ka suurima kahjukindlustusseltsi If Eesti Kindlustuse kindlustusdirektor Mihkel Uibopuu hindas tööandja soovi sõlmida vabatahtlikku õnnetusjuhtumikindlustust üliväikeseks. Ta tõi välja, et Skandinaavias ja paljudes Lääne-Euroopa riikides on tööandjal tööõnnetuskindlustuse võtmise kohustus. Eurodirektiivide järgi Eestil selline kohustus puudub. ?Eks sellepärast on meil siin ka tööjõukulud väiksemad,? nentis Uibopuu.

Lisaks mainis ta, et tööõnnetuskindlustuse populaarsust vähendab veelgi erisoodustusmaksu nõue.

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalkindlustuse osakonna juhataja Merle Malveti sõnul lisaks õnnetuskindlustus tööjõukuludele ligikaudu 1,3%. Tööandjate Keskliit on hinnanud keskmiseks palgakulude kasvuks 2%, suurema riskiga ettevõtetel oleks palgakulude kasv oluliselt suurem.

Pärast mitmeid aastaid ettevalmistamist kukkus tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse seaduse eelnõu paar aastat tagasi Riigikogus läbi. Kuigi märtsis saadab sotsiaalministeeriumi reformikomisjon uued ettepanekud valitsusele, on väga raske ennustada, millal võiks kõiki ettevõtteid puudutav kohustuslik õnnetuskindlustuse nõue toimima hakata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing