Naine, kes käivitas Tartu vangla

19. veebruar 2004, 00:00

Kuidas sattus üks naisterahvas juhtima traditsiooniliselt nii ebanaiselikku keskkonda, nagu seda on vangla?
2000. aastal tundsin vajadust muudatusteks, manager?i amet Eesti Statoilis oli minu jaoks rohkem kui ammendunud. Osalesin väljakuulutatud konkursil. Paralleelselt sain kolm väga head pakkumist ning üks neist oli direktori asetäitja koht Tartu vanglas. Valisin töö avalikus sektoris, sest see väljakutse tundus kõige huvitavam ja intrigeerivam.

Kas võib öelda, et olete oma tööülesannete poolest otsekui vangla perenaine?
Minu põhiülesanneteks on hoolitseda kinnipeetavate ja vahistatute eluruumide ja toitlustamise nõuetekohasuse eest, korraldada kinnipeetavate tööhõivet, varustada vanglat toiduainete, vormiriietuse ja olmeesemetega, korraldada vangla transporditeenindust, säästlikku majandamist ning vangla ehitiste hooldamist ja remontimist.

Kas puutute oma töös kokku ka vangide igapäevaelu probleemidega? Mis need on ja milliseid lahendusi te neile näete?
Vangide igapäevaelu probleemidega puutun kokku iga päev. 90 protsenti nendest probleemidest on kinnipeetavate ja vahistatute endi tekitatud.

Kõige enam on vangla vara tahtlikku lõhkumist ja muud sellist. Näiteks lõhuvad vahistatud ära kambris oleva mööbli ja kirjutavad kohe avalduse, milles nõuavad uut mööblit ja kohe.

Lahendust näen eelkõige kahjude käsitlemisega seotud kohtuprotsesside olulises kiirendamises.

Milliseks hindate Tartu vanglat?
Kuigi mul puuduvad varasemad kogemused vanglatega, hindan Tartu vanglat tugevaks ja edasiarenevaks kinnipidamisasutuseks.

Eraldi mainimist väärib tõik, et vangla personalil ei ole enamuses vanglatöö kogemust ja seega lähenetakse probleemidele teise nurga alt ning ollakse valmis muutusteks.

Olite Tartu vangla alguse juures. Milliste probleemidega tuli vangla loomisel kokku puutuda?
Olin esimene töötaja Tartu vanglas. Vangla loomine oli huvitav ja ainulaadne protsess, mille käigus tuli tegeleda nii personali värbamise kui näiteks köögiinventari valimisega, erinevate spetsifikatsioonide väljatöötamise kui juhendite koostamisega.

Hiljuti omistati Teile teiste vanglatöötajate seas teeneterist. Kuidas suhtute Teile osutatud tunnustusse? Oli see üllatuseks? Kas see muudab Teie töös midagi?
Üllatus oli see kindlasti. Muudab see nii palju, et tunnen veelgi suuremaid ootusi minu töötulemuste osas.

Kas peate ennast riskialtiks inimeseks, et sellisele töökohale julgesite asuda?
Teatud juhtudel pean riski iseenesestmõistetavaks. Võimaluse korral eelistan põhjalikku analüüsi. Uuele tööle asumine on alati seotud riskiga.

Milliseid omadusi peate eduka juhi juures kõige olulisemateks?
Eduka juhi juures pean olulisemaks selliseid omadusi nagu väga hea stressitaluvus, võime kiirelt eristada olulist mitteolulisest, väga hea suhtlus-ja organiseerimisoskus, valmidus muutusteks ja loomulikult hea huumorimeel.

Mis on Teie jaoks peamised väärtused?
Minu jaoks on elus kõige tähtsamad lähedased inimesed, armastus, hea meeskond, huvitav töö, tervis ja südamerahu.

Kas Teie töö vastab nendele?
Peamiselt küll. Omal kohal on kindlasti hea meeskond ja tulemusest saadav südamerahu.

Kas praegune töö on Teie kutsumus või olete valmis uuteks väljakutseteks? Näiteks eriala vahetama?
Ma ei saa öelda, et praegune töö on mulle kutsumus. Samas on vanglas veel väga palju teha, tööpõld on lai. Õpin avatud ülikoolis ärijuhtimise magistriõppes ning kindlasti olen kunagi valmis uuteks väljakutseteks.

Kas peate end ise edukaks inimeseks või on Teie karjääri kujunemine pigem tulenenud asjaolude kokkulangemisest? Kui palju olete ise edu nimel pingutanud või valmis seda tegema?
Rohkem kui edu nimel olen pingutanud pigem tulemuse pärast. Minu jaoks on alati oluline olnud tulemuse praktiline väärtus ja selle nimel püüan anda endast parima. Uut väljakutset vastu võttes tekib n-ö hasart ? kas õigustan endale pandud ootusi. Teadlikult pole karjääri kujundanud, keskkoolis kujutasin oma elu hoopis teises suunas.

Millises?
Tahtsin minna merele, reisimine tundus primaarne. Uurisin isegi edasiõppimise võimalusi ja pereelust ei unistanud.

Kui pikad on praegu Teie tööpäevad?
Alustan pool kaheksa ja tavaliselt lõpetan kell viis pärast lõunat. Samas kui käsil on mõni pakiline ja lühikese tähtajaga tööülesanne või projekt, võib tööpäev venida 10?12 tunni pikkuseks. Vangla käivitamise aegadel olid tavalised ka 16tunnised tööpäevad.

Mis on Teie hobid ja kas töö jätab aega ka pere jaoks ning huvialadega tegeleda?
Olen alati püüdnud leida aega oma pere jaoks. Peamisteks hobideks on lugemine ja sport: squash ja aeroobika ? nädalas kolmel korral tegutsen aktiivselt spordiklubis.

  • Andrus Kõre, Tartu Vangla direktor, Marika Maschorovi otsene ülemus

Marika puhul on tegemist kolleegiga, kes mõistab inimesi, kellega koos töötatakse ja kellest sõltutakse. Oskab ära kasutada nende väärtusi ja tugevaid külgi.

Ta on endale teadvustanud, et töösuhted toetuvad samavõrra inimestele kui tööle.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing