Vanast Palace?ist alles alla viiendiku

Peeter Raidla 27. veebruar 2004, 00:00

Eksperthinnangule kirjutasid alla tunnustatud eksperdid Kaljo Ehala ja Leo Rahumägi, kes koostasid oma akti Tallinna ringkonnakohtu tellimusel, ajendiks ASi Finest Palace ja hotelli rajaja tütre Tiio-Helve Blomdahli vaidlus, millesse on kaasatud ka Tallinna linnavalitsus.

Arvude keeles on säilinud osa jääkväärtus võrdne 19,5% ehk 9,35 miljoni krooniga ning paranduste-uuenduste jääkväärtus moodustab 81,5% ehk 47,98 miljonit krooni. Arvestamata on jäetud ehitustööd, mis on hotellis tehtud pärast 1991. aastat, kui hakkas kehtima vara tagastamist reguleeriv omandireformi aluste seadus. Kui ka kohus seda ekspertarvamust aktsepteerib, muutub tagastamisotsus tühiseks, sest kui endisest varast on säilinud alla 25 protsendi, ei kuulu see tagastamisele.

Mahukas eksperthinnangus juhitakse tähelepanu ka asjaolule, et aastail 1993?2001 on hoone endisel kujul säilivuse määramiseks tehtud korduvalt ehitustehnilisi ekspertiise. Neist vaid ühes, nüüd juba endise keskerakondlase Toivo Rattasepa koostatud arvamuses leiti, et tagastamisele kuulub 69% hoonest. Ent just selle arvamuse alusel otsustas Tallinna linnavalitsus 2001. aastal 69% hoonest Blomdahlile tagastada ning ülejäänud 31% (seega isegi Rattasepa arvates tagastamisele mittekuuluv osa) kompenseerida EVPdes. Selle tagastamisotsuse seaduslikkuse üle kohtus praegu vaidlus käibki.

Eksperthinnangus on juttu ka Tallinna linnavalitsuse 11. veebruari korraldusest tühistada hotelli kasutusluba. Korraldus tekitas Reformierakonnas sisetüli, Rein Langi väljaastumise erakonna Tallinna piirkonnast ning süüdistuse, et linnapea Edgar Savisaar oli oma erakonnakaaslase, Blomdahli esindaja vandeadvokaat Viktor Kaasiku tahte linnavalitsuses jõuliselt läbi surunud. Tänaseks on kohtumäärusega ka selle korralduse toime peatatud.

Ehala ja Rahumägi kinnitavad eksperthinnangus, et aastail 1988?1999 hotellis tehtud renoveerimistööd vastavad planeerimis- ja ehitusseadusele ning et kõik seadusega kehtestatud nõuded on täidetud. Seetõttu on ekspertide arvates mõttetu rääkida hotellihoone või selle osade lammutamisest. Kasutusloa tühistamine eeldaks aga just sellist käitumist.

Samas andsid nad vastuse ka kohtu esitatud küsimusele: kui suur on säilinud osa, kui aastail 1988?1989 tehtu arvestamata jätta. Ekspertide arvates oleks sel juhul säilinud osa jääkväärtus 56 protsenti.

Nii Edgar Savisaar kui ka Viktor Kaasik on senini eitanud igasuguseid omavahelisi kokkuleppeid hotelli Palace ümber toimuvas. Äripäev on samas juhtinud tähelepanu asjaolule, et linnavalitsuse küsitavad otsused hakkasid sündima pärast seda, kui Kaasikust oli 2002. aasta kevadel saanud Keskerakonna liige. Anonüümseks jääda soovinud lugeja saatis selle peale Äripäeva toimetusse koopia Kaasiku Keskerakonda astumise avaldusest. Sellest ilmneb, et Kaasiku soovitajaks parteisse astumisel oli Edgar Savisaar.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing