Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Soomes tuleb dividendirohke kevad

Peeter Stamberg 01. märts 2004, 00:00

Suurte dividendide põhjuseks on kavandatav seadusemuudatus, mille kohaselt tulumaks dividendidelt kasvab märgatavalt. Kui seni maksti dividendidelt maksu järgmiselt: 13,5 protsenti dividendidest maksustati kapitali- ja 86,5 protsenti tulumaksuga, siis alates 2005. aastast on 30 protsenti dividendidest maksuvabad, kuid 70 protsendi pealt tuleb maksta kapitalimaksu. Lisaks peavad dividendidelt hakkama makse maksma ka nende saajad. Seega järgmisest aastast dividendid maksustatakse kahekordselt.

Soome investeermispanga Mandatum Stockbrokers kogutud andemete põhjal pakub suurimat dividenditootlust sellel kevadel Sampo. Firma nõukogu tegi ettepanekuks maksta dividende 1,50 eurot aktsia kohta. Möödunudreedest Sampo sulgemishinda arvestades oleks dividenditootlus seega ligi 16,6 protsenti. Eelmise aasta kasum oli Sampol aktsia kohta aga vaid 0,64 eurot ehk 2,3 korda väiksem kui kavandatavad dividendid.

Vaadates väljamakstavate dividendide ja eelmise aasta kasumi suhet, on Uponoril dividendide ja kasumi erinevus koguni 50kordne.

Plaanitavate maksumuudatuste tõttu maksavad aga dividende ka need ettevõtted, kes mullu kahjumit teenisid. Näiteks Raute maksab dividende 1,00 eurot aktsia kohta, eelmisel aastal lõpetas vineeritootmisseadmeid tootev firma aga kahjumiga, mille suurus oli 0,71 eurot aktsia kohta. Dividenditootlus on firma aktsia hinda arvestades ligi 12 protsenti.

Dividenditootlus ? (dividend aktsia kohta / aktsia hind) × 100% ? on 10 protsendi lähedal kümmekonnal ettevõttel. Mandatumi andmetel ületab 5protsendilise dividenditootluse ligi 40 ettevõtet ning keskmine dividenditootlus on üle 4 protsendi ehk suurem kui deposiitidelt makstav intress.

Suurimad dividendimaksjad absoluutsummades on Nokia, Nordea, Sampo, UPM-Kymmene ja Stora Enso.

Kokku peaks dividendide näol aktsionäridele jagatama ligi 6 miljardit eurot (94 miljardit krooni). Soomes makstavad dividendid ületavad ligi kahekordselt Tallinna börsi ettevõtete turuväärtuse (53 miljardit krooni).

Sellel aastal makstavad suured dividendid tähendavad seda, et järgmisel aastal peaks dividendid olema tunduvalt väiksemad. Nähtavasti hakkab rohkem ettevõtteid mõtlema pigem aktsiate tagasiostu peale kui dividendide maksmisele. Aktsiate tagasiostu eelistamine dividendidele ei pruugi küll meeldida dividendituludest elavatele investoritele, samas kergitab aktsiate tagasiost aktsia hinda ning portfelli koguväärtus peaks tõusma. Aktsiate tagasiost on probleemne ka siis kui nende likviidsus on väike, mistõttu saavad seda teha eelkõige suurettevõtted.

Tallinna börsi ettevõtted sellel kevadel Soome ettevõtetega sarnast dividenditootlust ei paku. Seni dividendiettepanekud teinud ettevõtted dividendide osas üllatanud ei ole.

Norma on teinud ettepanekuks maksta dividende 5 krooni aktsia kohta ehk sama palju kui aasta varemgi. Norma aktsia dividenditootlus on ligi 4,6 protsenti.

Läbi ajaloo suuri dividende tasunud Saku Õlletehas kavatseb ka sel aastal ? nagu varasemal neljalgi ? maksta dividendide 5 krooni aktsia kohta. Aktsia tõus viimasel ajal on dividenditootluse alandanud 4,5 protsendile.

Seni dividendiotsuse avaldanutest on dividende tõstnud vaid Hansapank. Panga aktsionäridele tehakse ettepanek maksta dividendideks 7 krooni. Suurt kasumit (kasum aktsia kohta oli mullu ligi 26 krooni) teeniva panga dividendide tõstmist 1 krooni võrra üllatuseks pidada ei saa. Aktsia hinda arvestades on dividenditootlus 1,9 protsenti.

Dividende maksavad nähtavasti ka sel aastal ka Eesti Telekom, Harju Elekter, Merko Ehitus ja Tallinna Kaubamaja.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing