Pahatahtlik omanik võib korteri enne üleandmist lagedaks teha

Enn Tosso 22. märts 2004, 00:00

Pindi Kinnisvara hindamisosakonna juhataja Rein Pütsepp teab palju juhuseid, kus omanik võtab korterist kaasa kõik, mis võimalik, sealhulgas lülitid ja siseuksed.

Tema sõnul on selle vältimiseks mõistlik notariaalsesse ostu-müügilepingusse detailselt sisse kirjutada, mis korterisse jääb.

Hindamisakt, mille alusel pank laenu annab, kajastab kõike, mis on korterisse sisse ehitatud, nagu köögimööbel, sanitaartehnika või esikukapp. Samas vallasvara, alates lampidest kuni diivaniteni, hindamisaktis ei kajastu, sõnab Pütsepp.

Uus Maa elamispindade hindaja Monika Kuntseli sõnul müüakse vanalinnas ja ka kesklinnas kinnisvara keskmisest kõrgema pinnaühiku maksumusega, mistõttu mängivad korteri hinnas rolli kõik detailid ? stiilne kujundus, maitsekad siselahendused, eksponeeritud paekiviseinad, kallim sanitaartehnika, naturaalsed materjalid, eritellimuse järgi tehtud mööbel jms.

?Selliste korterite hinna määramisel saab arvestada kogu projektlahendust, st ka kardinaid ja valgustust. See ongi turuväärtus sel juhul, kui on tegemist väga hea korteriga väga heas asukohas,? räägib Kuntsel. ?Tüüpkorterite puhul seda arvestada ei saa, kuigi vaadates tänaseid tehinguhindu, sisaldub minu arvates ka nendes hindades juba mööbel,? sõnab Kuntsel.

Kui hindamisaktis on turuväärtuse leidmisel arvesse võetud ka eritellimusel mööblit, palub Hansapanga eluasemefinantseerimise osakonna arendusjuhi Kersti Arro sõnul Hansapank alati hindamisaktis välja tuua vara väärtuse ilma mööblita. ?Üldjuhul lähtume siiski puhtalt kinnisvara, mitte kinnisvara pluss sisustuse väärtusest. Kui on tegemist näiteks sisseehitatud köögiga koos tehnikaga, siis vaatame igat juhust eraldi. Üldiselt on reegliks siiski kinnisvara väärtusest lähtumine,? ütleb Arro.

Maksu- ja tolliameti peadirektori nõuniku kt Sirje Pulga sõnul on tulumaksuseaduses toodud soodustuse mõte anda soodustust eluaseme soetamiseks. Eluasemeks võib olla näiteks korter koos selle oluliste osadega. Mööbli ja tehnika soetamisele ei ole tulumaksuseaduse §s 25 toodud soodustus ettenähtud, sõnab Pulk.

?Samas olulise osa all mõtleme seda osa, mille eemaldamine kahjustaks oluliselt korterit. Seetõttu loeme korteri oluliseks osaks näiteks sisseehitatud mööbli. Teatud juhtudel võib selleks osutuda ka tehnika, näiteks korterisse sisseehitatud saun, millesse on paigaldatud elektrikeris, või seina sisse paigutatud elektrikamin. Oluline on siin lähtuda sellest, et need esemed on lahutamatult seotud soetatud eluasemega,? räägib Pulk.

Monika Kuntsel sõnab, et uued korterid on absoluutarvus niikuinii kallimad, mistõttu võib öelda, et ca 30% on arvestatud mööbli soetusmaksumusele juurde. See tähendab, et pigem kajastub see pinnaühiku maksumuses, mis tundub kohati liiga kõrgeks minevat, räägib Kuntsel. ?Paremate korterite puhul tõstab hinda ka muidugi kamina ja sauna olemasolu ? kamin ca 30 000?50 000 kr, saun paarkümmend tuhat krooni,? ütleb ta.

Kersti Arro sõnul väljastatakse laen ikka kodulaenu nimetuse all. Tarbimislaenud on Hansapangas lühiajalised (kuni neli aastat) ning tagatisteta või eraisiku käenduse tagatisel väljastatavad laenud.

  • Härmo Haljaste, Kaanon Kinnisvara tegevdirektor:
    Objekti müügil seadused üleandmis-vastuvõtuakti koostamist ei nõua.

Kinnisvarafirmad tagavad reeglina objekti vahendamisel vastava akti koostamise ning tavaliselt annavad soovituse üleandmise ja vastuvõtu fikseerimiseks ka notarid. Lihtkirjalikus aktis sisalduvad üleandmise aeg, objekti juurde kuuluvate esemete loetelu, kõikide mõõturite näidud ning maksete tasumise tähtajad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing