Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Arvuti nagu ööklubi

Indrek Kald 26. märts 2004, 00:00

Vesijahutuse tulekut võikski võrrelda muudatustega arvutikorpuse väljanägemises. Enamik neist on kodudes ja kontorites jätkuvalt hallid kastid, kuid efekti taotlejatel leidub juba ka värvilisi ja läbipaistvaid või tulesid vilgutavaid korpusi. Samamoodi olid vesijahutusega arvutid mõne aasta eest vaid nende tehnoloogiafriikide pärusmaa, kes olid ise nõus seda lahendust välja töötama. Täna on eksklusiivsena tunduv vesijahutusega arvuti jõudnud ka Eestis müügile.

Arvutifirma Beesting müüb nii musta, sinist kui ka hõbedavärvi korpusega arvuteid, mille küljeaknast paistavad voolikud. Beestingu müügijuhi Margus Danili sõnul ostetakse küljeakna ja vesijahutusega arvuteid enamasti efekti pärast ning moega kaasas käimise soovist. Vesi jahutab arvuti protsessorit, graafikakiirendit ja kõvaketast. Süsteem koosneb veereservuaarist, pumbast, radiaatorist vee jahutamiseks, jahutusplokist ja voolikutest. Puhas kraanivesi arvutis siiski ei jookse, selleks kasutatakse lisanditega nn testvett. Süsteemis on vett pool liitrit ja korra aastas tuleb seda juurde valada. Veele võib lisada ka osakesi, mis hakkavad torudes liikudes helendama ja suurendavad visuaalset efekti veelgi.

Vedelikjahutus võib olla küll pilkupüüdev, kuid samas on võrreldes levinud õhkjahutusega tegemist oluliselt kallima lahendusega. Vesijahutusega arvuti korpuse hind on koos kõigi võimalike lisadega 5000 krooni ringis. Nii et selle võrra tuleb arvuti ostul efektsemat välimust (või täpsemalt sisemust) soovides juurde maksta. Vesijahutuse ühe plussina on arvutihuvilised foorumites nimetanud arvuti vaikset tööhäält, mis vesijahutusega saavutatakse. Kes tahab vesijahutusest veelgi vaiksemat lahendust, siis üks variant on osta üleni vasest korpus, mis kaalub oma 50 kilo. Protsessor ja graafikakaart on ühendatud korpuse külge ja korpus oma pinnaga jahutab neid. Samas on vesijahutusel rohkem jahutusvõimsust.

Kel vesijahutuse efektist väheseks jääb, see võib panna arvutisse helendavaid kaableid, mis ultraviolettlambi valgel tekitavad korpuses lausa ööklubi tunde. Sellist arvutit laua alla ei panda, see on ikka enesetunde tõstmiseks ja külalistele näitamiseks, selgitab Danil. Visuaalset põnevust lisab ka eraldi valgustusega nn mullitoru, mis käib korpuse sisse. Samuti saab teatud kleepmaterjali abil mõne komponendi korpuses eraldi välja tuua, näiteks rõhutada videokaardi kontuure. Ka klaviatuurile või hiirele saab helendavaid materjale peale või ümber kleepida. Ja lõpuks ? lisaks aknaga korpusele on võimalik osta ka üleni läbipaistev korpus.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:39
Otsi:

Ava täpsem otsing