Võlakirjamull võib olla lõhkemas

Romet Kreek 15. aprill 2004, 00:00

Pikaajaliste valitsuse võlakirjade turu mull võib olla lõhkemisele lähedal. Madalad intressid on viinud võlakirjade hinnad väga kõrgele ning võlakirjatootluse aastakümnete madalaimale tasemele.

USAst on viimasel ajal tulnud väga positiivseid makronäitajaid, mis näitavad, et tööjõuturg on USAs paranenud, majanduskasv on kiire, jaemüügi kasv kiire ja eilsete näitajate alusel tarbijahinnainflatsioon oodatust kiirem. Nende näitajate alusel on USA keskpanga juhil Alan Greenspanil ja USA intressipoliitika üle otsustaval vabaturukomitee liikmetel väga raske leida vastuargumente intresside kiire tõstmise vastu. Intressitõus aga viib võlakirjahindade kukkumiseni.

Nordea Marketsi analüütikud kirjutasid eile turuanalüüsis, et võlakirjatootlus on põhja lähedal, mis tähendab, et see võib võtta suuna üles. Sisuliselt võib see tähendada seda, et võibolla tuleb hakata arvestama raha hinna kallinemisega ehk kõrgemate intressidega.

Juba teisipäevaste USA majandusnäitajate järel kukkusid USA valitsuse võlakirjade hinnad ja tõusis tootlus. See aga tähendab pikaajalise raha kallinemist ettevõtetele ja kinnisvaralaenu võtjatele juba praegu, enne USA keskpanga intressiotsust. Eile jätkus USA võlakirjahindade langus. Eile langesid ka Jaapani valitsuse võlakirjade hinnad, osalt reaktsioonina USA võlakirjahindade languse ja osalt kiire Jaapani majanduskasvu tõttu. Ka eurotsooni riikide valitsusvõlakirjade hinnad langesid. USA 10-aastase valitsuse võlakirja tootluseks oli eile 4,41%. Kõige järsem oli Jaapani valitsuse võlakirjade hindade kukkumine. Jaapani 10aastaste valitsuse võlakirjade tootlus oli 1,53 protsenti. Briti valitsuse sama kestvusega võlakirjade tootlus oli 4,97, Prantsusmaa omadel 4,19 ja Saksa võlakirjadel 4,16%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing