Möödunud nädalal sai tellida ka võõra telefoni kõneeristusi

Villy Paimets 19. aprill 2004, 00:00

Isikukoodi saab lihtsa vaevaga näiteks sertifitseerimiskeskuse kodulehelt www.sk.ee

Elioni klienditeenindajalt telefoni teel kõnede eristust tellides pidi teadma telefoninumbri omaniku nime ja isikukoodi. Vürtsi lisab loole tõik, et kõnede eristus on tasuline ning teenustasu 15 krooni lisatakse numbriomaniku järgmise kuu arvele.

Teenus toimib lihtsalt. Äripäeva reporter helistas kolmapäeva hommikul Elioni klienditeeninduse numbril 165 ning palus kõnede eristust.

Teenindaja küsis telefoninumbrit, millelt tehtud kõnede eristust on vaja. Järgmiseks küsis ta telefoniomaniku nime ning lõpuks isikukoodi.

Õhtuks oli soovitud faks käes.

?Tänase päeva jooksul teeme asja karmimaks, klienditeenindajaid on juba informeeritud,? ütles Elioni meediasuhete juht Ain Parmas reedel. ?Tänasest peab selle info saamiseks teadma ka kliendinumbrit või viitenumbrit ja aadressi ning eristus saadetakse postiga Elioni andmebaasis olevale aadressile.?

?Me lähtusime üldisest praktikast ja kliendi mugavusest,? lisas Parmas. ?Seni pole ühtegi pretensiooni selle kohta registreeritud.?

?Kui Elionilt saab tellida isikukoodi etteütlemisel kindlalt telefonilt välja helistatud kõnede väljavõtte, siis see on äriline tehing ning jälitustegevuse seaduse järgi ei ole tegu ebaseadusliku jälitustegevusega,? ütles politseiameti pressiesindaja Robert Kõrvits. Politseiameti kommentaar lähtub karistusseadustikust ja jälitustegevuse seadusest.

?Kolmandatele isikutele ei tohiks seda infot numbri omaniku loata välja anda,? ütles justiitsministeeriumi avalike suhete talituse juht Ave Mellik. ?Kõneeristus on selline isiku põhiõigusi piirav toiming, milleks küll pole vaja kohtu luba, aga mida võib sooritada jälitustegevuse seaduses sätestatud eesmärkidel ning julgeolekuasutuste seaduse alusel teabehankes riigi julgeolekut ja põhiseadusliku korra tagamiseks. Seda võivad teha üksnes jälitusametkonnad ? kaitsepolitseiamet, politseiamet, piirivalveamet, kaitsejõudude peastaap, justiitsministeeriumi vanglate osakond ja vangla ning maksu- ja tolliamet,? rääkis Mellik.

?Tele2 väljastab telefoninumbriga seotud andmeid, sh kõnede eristust, salasõna alusel, mis on teada vaid kliendile endale,? ütles Tele2 kommunikatsioonijuht Kersti Gorstov.

EMTst ei saa kõnede eristusi telefoni teel üldse tellida.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing