Eesti Telekomi aktsia hinnast 40 krooni ootusest tekkinud mull

Annika Matson 17. mai 2004, 00:00

Reedel sulgus Eesti Telekom tasemel 115,16 krooni.

TeliaSonerat Eesti Telekomi ülevõtmispakkumises nõustanud ABN Amro analüütikud Tom Willett ja Peter Birke märkisid reedel, et Eesti Telekomi hind hakkas augustis 2002 tõusma spekulatsiooni peale, et TeliaSonera teeb kunagi hea ülevõtmispakkumise. Sellest alates on aktsia hind nende sõnul tõusnud võrdlusindeksist 40?50 protsenti enam. Eksperdid kinnitasid reedel taas ajakirjanikele, et TeliaSonera tehtud pakkumine on õiglane.

Rahandusminister Taavi Veskimägi kinnitas seevastu reedel taas, et TeliaSonera pakutud hinna juures 111,3 krooni pluss 8 krooni dividende on mõistlik jätkata aktsionärina. ?Meie analüüs näitab, et riigile kuulub osalus atraktiivses ettevõttes ning see annab meile aluse küsida paremat hinda.? Äripäevale teadaolevalt soovitas Eestit nõustanud konsultatsioonifirma McKinsey vastu võtta pakkumise 129,3?134,3 krooni aktsia kohta.

?Küsisin TeliaSonera esindajatelt, kas nad ise oleksid nõus oma aktsiad 119,3 krooni tasemelt maha müüma, siis tuli sealt küll väga ebalev vastus,? ütles Hansabank Marketsi peaanalüütik Urmas Riiel.

TeliaSonera nõustajate jutt oli ühemõtteline: nemad näevad, et Eestis konkurents teravneb ja Eesti Telekomi kasumimarginaalid üha langevad. ?Osake nende jutust võib tõsi olla, aga kahjuks ei maininud nad ühtegi positiivset arengut telekommunikatsioonisektoris, mis võiks hinda tulevikus positiivselt mõjutada,? möönis Riiel. ?Hindan Eesti Telekomi aktsia fundamentaalseks väärtuseks 125 krooni ja soovituseks on ?hoia?,? möönis Riiel.

Eesti Telekomi aktsia langes reedel viiendat päeva järjest. ?Müüjaid on rohkem kui ostjaid,? möönis Riiel. Nende seas võib olla ka inimesi, kes ostsid aktsiat 50 krooni pealt ning on oma 130 protsendise tootlikkusega rahul.

Neljapäeval ütles TeliaSonera pressiesindaja Kjell Lindström, et kontsern ei lepi vähemaga kui 85% Eesti Telekomist. ?Me ei kasuta õigust aktsiaid osta, kui me ei saa kätte vähemalt 85%,? märkis Lindström.

Investor Stefan Anderssoni sõnul käitub TeliaSonera ebaeetiliselt, öeldes, et ei suurenda oma osalust ka üle 49%, kui pakkumine kukub läbi. ?Kõik teavad ju, et see on tõsi, mis kehtib vaid juunikuuni,? märkis ta.

Sampo Panga fondijuhi Alo Kullamaa sõnul on TeliaSonera avaldus, et juhul kui praegu käimasolev pakkumine peaks ebaõnnestuma, tuleb uus pakkumine kunagi tulevikus madalamalt hinnatasemelt, väga lähedal turuga manipuleerimisele. ?Taoline sõnastus kombinatsioonis ajastusega mõjub jõudemonstratsioonina ning ei ole eetiline ega soliidne,? möönis Kullamaa, kelle sõnul on Sampo Balti Fond Eesti Telekomi suuruselt seitsmes aktsionär.

Kullamaa sõnul on TeliaSonera eesmärgiks valitsusele survet avaldada, spekulatiivseid positsioone võtnud investorid müüma saada ning hind alla suruda, sest kui peaks olema vaja teha kohustuslik pakkumine, siis on oluline kuue kuu keskmine kaalutud hind.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing