Aasia börsil must esmaspäev

Romet Kreek 18. mai 2004, 00:00

Eilne börsipäev oli kole, seda eriti Aasias. Taiwani aktsiaindeks kukkus 5,1 protsenti. Aktsiaturg langes, sest kolm päeva enne president Chen Shui-biani ametisse vannutamist teatas Hiina, et ta peab aktsepteerima Hiina ülemvõimu või seisma tulega mängimise tagajärgede ees. Olukord Taiwani aktsiaturul, mis on äkiliste liikumiste poolest silma paistnud juba presidendivalimisteaegsetest segadustest, polnud aga kuigi hull Indiaga võrreldes.

Indiat tabas eile börsikrahh. 2003. aastal Aasias tootluse poolest paremuselt teine aktsiaturg kukkus eile päevasiseselt 17,5 protsenti, kuid sulgus 11,1 protsenti miinuses. Reedel 6 protsenti kukkunud turult oodati eilseks India majanduslehe Business Standard andmetel väikest ülespoole nihkumist, mistõttu järsk kukkumine müügipaanika tagajärjel tuli ebameeldiva üllatusena. Riigis valitseb valimistejärgne poliitiline ebakindlus, kardetakse, et majandusreformid jäävad venima, nagu ka erastamine. Need vähesed maaklerid, kes raha kaotamise üle ei kaevelnud ja suutsid musta esmaspäeva emotsioonidevabalt analüüsida, tõid turu languse põhjuseks välisinvestorite ja hedge-fondide aktsiamüügi ning aktsiate kukkumise järel laenurahaga soetatud investorite aktsiapositsioonide sundlikvideerimise. Aktsiatega kauplemine peatati eile kahel korral. Maaklerid süüdistasid valitsust, et see ei teinud midagi börsikrahhi ärahoidmiseks.

Lõuna-Korea aktsiaturg langes eile 5,1 protsenti, Tai 4,6 protsenti, Indoneesia 7,5 protsenti ja Jaapan 3,2 protsenti. Euroopa aktsiaturgude langus küündis eile kütuse kõrge hinna ja Aasia turgude languse toimel 1,3 kuni 2 protsendini. USA aktsiaturud avanesid eile miinuses ja olid kella 17.30ks langenud 0,7 kuni 1,3 protsenti.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing