Terror tõstab nafta hinda

Alvar Jõgeva 18. juuni 2004, 00:00

Nafta hinnad tõusid, sest turul kardeti, et Iraak ei hakka eksportima musta kulda oma Pärsia lahe terminalide kaudu enne järgmist nädalat.

Rünnakud esmaspäeval ja teisipäeval jätsid naftaekspordi seisma Basra ja Khor al-Amaya terminalides. Seisak toimus juba teist korda vähem kui kuue nädala jooksul. Nende terminalide kaudu eksporditakse 1,6 miljonit barrelit päevas, mis on 90 protsenti Iraagi ekspordist. Iraak andis 2,6 protsenti maailma naftapakkumisest eelmisel kuul.

Standard Banki kaupleja ütles Bloombergile, et olukord on väga raske ja ta oleks üllatunud, kui rünnakud lõpeksid.

Brenti toornaftasegu augustikuu lepingute hind tõusis teist päeva järjest. Londonis kaubeldi kohaliku aja järgi ennelõunal augustikuu futuuridega 35,70 dollari tasemel. Nafta hind on siiski tipust oluliselt langenud, 1. juunil maksis must kuld ligi 9 protsenti rohkem kui eile. Iraagi naftaministeerium teeb kõik endast oleneva, et taastada naftaeksport ja parandada torujuhtmed. Nafta ekspordi katkestus kestab vähemalt teisipäevani.

Enesetaputerroristi autopommi plahvatus tappis eile Bagdadis vähemalt 32 ja vigastas 127 inimest. Päev varem tapeti Iraagi North Oili naftakompanii turvaülem.

Terroristid on tapnud alates 1. maist ka 30 välismaalast Saudi Araabias. Need terrorirünnakud lisavad muret, et ka maailma suurim naftaeksportija on sunnitud vähemalt osaliselt naftaekspordi katkestama. OPECi pressiesindaja teatas, et organisatsiooni liikmesriigid kohtuvad ja arutavad probleemi, kui Pärsia lahe piirkonna naftaeksport katkeb.

Üheks nafta hinna tõusu põhjuseks oli ka kartus, et Aafrika suurima naftaeksportija Nigeeria naftafirmade töötajad võivad hakata streikima.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:33
Otsi:

Ava täpsem otsing