Pisiettevõtted hoogustasid investeerimist

Anne Oja 07. juuli 2004, 00:00

1?9 töötajaga mikroettevõtted investeerisid statistikaameti andmetel ligi kolmandiku Eesti ettevõtete investeeringute 5,5 miljardi kroonisest kogumahust.

Kaubandus-tööstuskoja juriidilise osakonna juhataja Reet Teder ütles, et tegu on hea uudisega. ?Ma ei julge veel selliseid järeldusi teha, et väikeettevõtetel on oluliselt paremini minema hakanud, kuid ilmselt on realiseerunud varasemad plaanid ja kavatsused,? märkis Teder.

Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum ütles: ?Eesti on väikeettevõtete riik ja see näitab, et neile tuleb pöörata tähelepanu. Vahel arvatakse, et investeeringuid tehakse ainult Kreenholmi või Eesti Energiasse, kuid see ei ole nii.?

Kui küsitletud suurettevõtted investeerisid kümneid miljoneid kroone laienemisse, siis väikeettevõtted tähtsustasid konkurentsis püsimiseks eelkõige kvaliteedisüsteemide ja firma arendamist.

Näiteks Elion investeeris telekommunikatsioonivõrku 52 miljonit krooni. Umbes pool summast kulus DSL interneti püsiühenduste võrgu laiendamiseks. Eestis üle 2200 töötajaga Hansapank kulutas samuti suurima osa 15 miljoni kroonisest põhivarasse investeeritud summast infotehnoloogiale.

Veidi üle saja töötajaga ASi Semuehitus arendusjuht Marko Ilves selgitas, et väikeettevõtjad panustavad kvaliteedisüsteemide arendamisse ning ostavad seadmeid.

Semuehitus investeeris möödunud aastal 5,8 mln krooni ja on ostnud ehitustehnikat. Osa seadmete puhul kasutab ettevõte kapitalirenti.

Marko Ilves lisas, et oma masinaparki laiendavad praegu peamiselt need, kes on suutnud kasumit teenida, ülejäänud eelistavad kapitalirenti.

Statistika kohaselt olid pisiettevõtete kulutused kapitalirendile suuremad kui põhivara ostmiseks tehtud investeeringud. Renditi aktiivselt sõidukeid, arvuteid ja arvutisüsteeme.

Kokku investeeris 32300 tegutsevat ettevõtet materiaalsesse põhivarasse 997 miljonit krooni rohkem kui eelmise aasta sama ajaga. Ettevõtete käive kasvas 84,5 miljardi kroonini, tõustes möödunud aastaga võrreldes 13 protsenti.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing