Lastemööbli tootja puhus Põlvamaa külale uue elu sisse

Väinu Rozental 19. juuli 2004, 00:00

Neljale Võrumaa mehele kuuluv Suwem ostis pankrotistunud OÜ Himma Furniture tootmishooned eelmise aasta novembris ning pankrotivara selle aasta juuni keskel. Kogu tootmise viis Suwem oma endiselt pinnalt, Võru lähedalt Käätso külast Põlvamaale Himma külla selle aasta veebruari keskel. Kolm päeva hiljem alustas Suwem tootmist juba uues kohas. Suwemi omaniku ja juhataja Kaido Mäesalu andmeil on ettevõte kasvatanud selle aasta esimesel poolaastal tootmismahtu võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 48 protsenti.

?Himma tootmisüksuse ostmine oli meie jaoks ääretult õige otsus,? rääkis Mäesalu. ?See läks meile võrreldes muude variantidega lõppkokkuvõttes kordades odavamaks maksma.?

Mäesalu sõnul otsisid nad juba kolm aastat võimalust, et kolida kitsaks jäänud 800 ruutmeetri suuruselt pinnalt avaramale pinnale. Praegu on mööblifirma käsutuses ligi 5000 ruutmeetrit renoveeritud pinda. Hetkel töötab Suwemis 48 inimest.

Mäesalu andmeil on Suwem hoonete ja pankrotivara ostmisse, hoonete rekonstrueerimisse ning ümberkolimisele kokku investeerinud 4,5 miljonit krooni. ?Eelkõige oleme investeerinud töötingimustesse ning töötajate olmesse,? rõhutas Mäesalu. ?Uue katlamaja ja puuduvate kuivatite rajamiseks arvestame veel umbes kolme miljoni krooniga.?

Kui võrrelda eelmise aasta oktoobris pankrotistunud Himma Furnitures avanenud trööstitud pilti tänasega, siis vahe on nagu öö ja päev. Endises tühjas tootmistsehhis käib vilgas töö, naelanagidega varustatud ruumist on saanud euronõuetele vastavad riietusruumid ja pimedad koridorid kirendavad meeleolukatest värvidest. Suwemi kaubamärgi looja ja arendaja, sisekujundaja Lilian-Hanna Taimla maalib parasjagu koridoriseinale motiivi hiinapärasest laste mängudemajast. ?Lastemööbli tootja ruumid peavadki olema rõõmsameelsed ja värvikirevad,? kommenteeris Kaido Mäesalu.

Suwem toodab laste- ja noorukimööblit, millest pool turustatakse Eestis ja ülejäänu läheb Lätti, Ungarisse, Ukrainasse ja Ameerika Ühendriikidesse. ?Meie eripäraks on see, et me ei tee absoluutselt allhanget,? rääkis Mäesalu. ?Toodame mööblit vaid oma, Suwemi brändi all.?

Suwemi kõrval on Eestis üheks suuremaks lastemööbli tootjaks Taani kapitalil põhinev AS Flexa Eesti. Kaido Mäesalu kinnitusel avab Suwem augusti alguses esimese mööblifirmana oma kauba müümiseks internetipoe. ?Seni on mööblit interneti kaudu müünud vaid edasimüügifirmad,? lisas Mäesalu.

Laheda vallavanema Sirje Tobrelutsu sõnul on tal hea meel, et pankrotistunud firma asemel alustas uus ettevõte ning osa üle poole aasta tagasi töö kaotanud valla inimestest saavad jälle palka.

?Suwemi optimistlikult meelestatud juhid alustasid üllatavalt sealt, milleni paljud ettevõtted jõuavad paraku alles viimases järjekorras ehk töötajate töö- ja olmetingimiste loomisest,? kommenteeris Tobreluts.

Kaksteist aastat tagasi asutatud Suwemi põhiomanikud on ettevõtte juhataja Kaido Mäesalu ja turundusjuht Viljar Repp, kummalegi kuulub võrdselt 42,5 protsenti ettevõttest. Ülejäänud 15 protsendi omanikud on Kaido Mäesalu isa Raimo Mäesalu ja Gunnar Kirsipuu.

Lõuna-Eestis täispuidust männimööblit valmistanud, taanlastele kuuluvast mööblifirmade ketist jätkab tegevust vaid üks firma, aasta jooksul on pankrotistunud kolm ketti kuulunud firmat.

Pankrotilaine sai alguse üle kolme aastat tagasi esimesena ketti kuuluvatest firmadest Põlvamaal tegevust alustanud OÜst Ruusa Furniture, mis kuulutati maksejõuetuks eelmise aasta 2. septembril. Kuna ketti kuuluvad mööblifirmad olid tehingute kaudu omavahel väga tihedalt seotud, tõmbas esimese firma pankrot kaasa ka järgmised: OÜ Himma Furniture pankrotistus eelmise aasta 30. oktoobril ja Tõrva linnas tegutsenud OÜ Pinus AU eelmise aasta 15. detsembril. Kokku kaotas töö üle 150 Lõuna-Eesti inimese.

Ainsana jätkab tegevust Mõisaküla linnas asuv Puidutööde OÜ.

Mööblitööstusketi emafirma on offshore-firma taha peituv OÜ Universal Wood Corporation, mille põhiomanik on väidetavalt Taani hulgimüügifirma DanGarden Aps. Universal Wood Corporation ja DanGarden Aps ehitasid kolm-neli aastat tagasi oma äri üles sellele, et omandasid Taani mööblifirmade pankrotipesadest võileivahinna eest seadmed, panid need Eestis üles, kasutasid maapiirkonna odavat tööjõudu ja müüsid kogu toodangu Taani vahendusfirmale alla omahinna.

Himma Furniture pankrotihalduri Olev Kuklase sõnul õnnestus tal ettevõtte tervikvara müüa alles kolmandal katsel. ?Suwem omandas Himma Furniture pankrotivara veidi vähem kui miljoni krooni eest,? täpsustas Kuklase.

Pinus AU pankrotivara on kolme läbikukkunud enampakkumisega vähenenud kolmelt miljonilt kroonilt 1,5 miljoni kroonini. Pinus AU pankrotihaldur on samuti Olev Kuklase.

Ruusa Furniture pankrotihalduri Heli Peetsmani kinnitusel on läbirääkimised pankrotivara potentsiaalse ostjaga lõppstaadiumis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing