Läti ootab 8 protsendilist majanduskasvu

Alvar Jõgeva 11. august 2004, 00:00

Läti ootab, et sisemajanduse kogutoodang inimese kohta tõuseb märgatavalt, praegu on see vaid 41,5 protsenti Euroopa Liidu keskmisest, kuid aastaks 2010 soovitakse jõuda 62 protsendi tasemele. Eesmärgi saavutamiseks peab Läti majandus kasvama 8 protsenti aastas.

Läti majandus kasvas I kvartalis 8,8 protsenti, mis oli kiireim kasv Euroopa Liidus. Kiire majanduskasvu allikateks olid jaemüük, transport, tootmine ja ehitus.

Läti majandusministeerium ootab käesoleva aasta majanduskasvuks 7,5 protsenti. 2005. aasta majanduskasv peaks jääma vahemikku 6 kuni 8 protsenti. Kasvu peaks tagama kiire ekspordi ja sisenõudluse kasv. Inflatsioon peaks sellel aastal kiireneda 5,5 protsendini.

Eesti väliskaubanduse käive oli mais 14,7 miljardit krooni, sellest sissevedu 8,46 miljardit krooni ja väljavedu 6,20 miljardit krooni. Kaubavahetuse bilansi puudujääk oli 2,26 miljardit krooni. Viimane number iseloomustab Eesti majanduse peamist probleemi.

Suurim kaubanduspartner on jätkuvalt Soome, mis annab ligi neljandiku kogu väliskaubandusest. Väljaveos on teisel kohal Rootsi ja kolmandal kohal Saksamaa, sisseveos on nimetatud riigid kohad vahetanud. Läti on ekspordis neljandal kohal ja impordis viiendal kohal, lõunanaaber on seega üsna oluline kaubanduspartner ning suurest majanduskasvust saab osa ka Eesti.

Balti riikide kiire majanduskasv peaks jätkuma, Eestile hakkavad lõunanaabrid järele jõudma, mis ühtlustab kogu piirkonna arengut. Läti ja Leedu edu sunnib ka meie ettevõtjaid pingutama.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing