Hea naaber kaitseb suvilat varaste eest

Andres Palm 09. september 2004, 00:00

Vääna-Jõesuu aiandusühistu Masinaehitaja juhatuse esimees Kalju Ots ütleb, et viimaseid suuremad vargused ühistus jäävad nelja-viie aasta taha. Saja viiekümne majapidamisega Masinaehitaja ei ole oma territooriumil ühist valvet korraldanud. Ots peab varguste vähenemise põhjuseks seda, et umbes 10 protsenti ühistu majadest on aastaringselt asustatud. Püsielanikud peletavad vargad eemale ka lähiümbruse tühjadest majadest.

Põhja politseiprefektuuri Ida-Harju politseiosakonna 25-aastase kogemusega ülemkomissar Ants Tsugart kinnitab, et suvilatesse sissemurdmised on vähenemas. Ka tema arvab, et peapõhjus peitub suvilate järjest levinumas aastaringses kasutamises.

Tsugart loeb oluliseks veel üht põhjust, miks suvilad varastele enam huvi ei paku. Bussi- ja rongipiletite hinnatõus ning tõhusam piletikontroll on piiranud madala sissetulekuga varaste tegevusraadiust Tallinna ümber 10-15 kilomeetrini. Vargad teavad, et kulutused linnast eemal tegutsemisel on suuremad, kui saadav kasu mõne lauanõu või ahjuesise vaskpleki näol.

Riskianalüüsist lähtudes püüab politsei vähendada patrullide reageerimisaega pealinna ümbruses, peamiselt Muuga piirkonnas ning Viimsi, Jõelähtne ja Rae valdades.

Kuigi sissemurdmiste arv on vähenemas, sagenevad ehitusmaterjalide vargused pooleliolevatelt objektidelt.

Ants Tsugart peab head kontakti naabritega parimaks kaitseks varaste vastu. Naabritega tuleks kokku leppida, et kellele nad igast kahtlasest liikumisest teatama peaksid ning selgitama, kas nad on vajadusel valmis ise sekkuma.

Tehnilise valve korraldamine on otstarbekas eelkõige suurtes ühistutes või teistest eemal asuvates majades.

Kui vähegi võimalik, peaks väärtuslikumad asjad ? telerid, audioseadmed, tööriistad, ehitusmaterjali ? talveks suvilast minema viima või paigutama ruumis nii, et neid väljast näha ei oleks. Mõistlik on kardinad akende ette tõmbamata jätta, et maja sisemusest saaks ülevaate ka midagi lõhkumata. Vargad teavad enamasti, et suvemajast pole kuigipalju võtta ning jätavad tühja ruumi nähes sissepääsud lõhkumata.

Suvilat tuleks külastada ka talve jooksul, et võimalikud kahjud varakult avastada.

Suuremad turvafirmad pakuvad mitmeid tehnilise valve lahendusi, mille kuuhinnad jäävad enamasti 100-500 krooni vahemikku. Falck-il on pakkuda kolm tehnilise valve paketti, millest firma avalike suhete direktor Indrek Lindsalu peab suvila jaoks sobivaimaks odavaimat, infoedastusteenust. Selle abil antakse teade häirest Falck-i häirekeskuse kaudu edasi kliendile või tema poolt määratud isikutele, kuid turvafirma patrulli välja ei saadeta.

Arvestades, et suvilad paiknevad tavaliselt asulatest eemal, on läheduses elavale naabrile või metsavahile häirest teatamine sageli kiireim viis selle põhjus teda saada või vargad eemale peletada. Tehnilist valvet on võimalik kasutada praktiliselt igal pool, kuhu ulatub mobiiltelefoni või spetsiaalsete raadioseadmete levi.

Allikas: Falck, Äripäev, Politseiamet

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing