Rain Lõhmus nõuab USAst 2 miljonit dollarit tagasi

Lauri Matsulevit? 23. märts 2006, 00:00

Novembri algul külmutas USA väärtpaberijärelevalve (SEC) LHV klientide kauplemiskontod, kuna tuli välja, et vähemasti viie kontoga seotud isikud olid kasutanud tehingute tegemiseks ebaseaduslikult hangitud infot.

Samuti esitas SEC hagi LHV ning selle töötajate Oliver Peegi ja Kristjan Lepiku vastu. Kuigi enamik LHV külmutatud kontodest on praeguseks vabastatud, on Rain Lõhmuse raha ASi Lõhmus Holdings nimel oleval kauplemiskontol siiani kinni. Praegu on külmutatud 8 kontot, mille osas uurimine veel käib.

Eelmise aasta aprillis avas Lõhmus Holdings LHV kaudu kauplemiskonto ning kandis sinna 25 miljonit krooni, mis toonase vahetuskursi järgi oli veidi üle 2 miljoni dollari. Lõhmuse poolt kohtule esitatud seletuse järgi paigutas ta raha LHV kontole heas usus eesmärgiga investeerida. Lepiku advokaadi Marti Hääle sõnul ei ole Lepik siseteabe alusel tehinguid teinud, sealhulgas Lõhmuse kontoga seoses käsitletavaid tehinguid. "Meil on käimas SECiga väga intensiivsed läbirääkimised kokkuleppe sõlmimiseks ja kohtuasja lõpetamiseks," lausus Hääl.

Septembri lõpuks oli kasumlike väärtpaberitehingute tulemusel raha kontol kasvanud juba 8,3 miljoni dollarini, olles vähem kui aastaga neljakordistunud. USA väärtpaberijärelevalve väidab, et kasvik on teenitud ebaseaduslike tehingutega.

Nüüd taotleb Lõhmuse advokaat esialgselt kontole kantud 2 miljoni vabastamist, viidates sellele, et summa näol ei ole tegemist ebaausalt teenitud tuluga. Advokaat seletab kohtule märtsi alguses esitatud avalduses, et kui SECi süüdistused on tõesed, siis võib SEC esitada nõude Lõhmus Holdingsi kontolt teenitud ebaausa tulu suhtes, kuid Lõhmus Holdingsi esialgne deposiit oma kontole ei ole kuidagi seotud ebaseadusliku tegevusega.

Rain Lõhmus ise oma advokaadi soovitusele viidates teemat kommenteerida ei tahtnud, kuid SECile ja kohtule edastatud avalduses on kirjas, et Lõhmus oli andnud kauplemismandaadi oma kontolt tehingute tegemiseks Oliver Peegile ja Kristjan Lepikule ega teadnud midagi nende tehtavatest ebaseaduslikest tehingutest.

Jaanuaris oli SECi advokaat Amy Greer Lõhmuse advokaadile lubanud, et raha vabastatakse, kui Lõhmus nõustub väärtpaberijärelevalve esindajatega vestlema ning tuleb välja, et ta ei olnud seotud seadusevastase tegevusega.

Kuna aga SEC pole siiani Lõhmusega rääkimiseks aega leidnud, pidas tema advokaat paremaks nüüd otse kohtult raha vabastamist nõuda.

Üks argument kontolt raha vabastamiseks on Lõhmuse advokaadi sõnul ka asjaolu, et Lõhmus on 11,7% osalusega LHVs omanik, ent ei ole kuidagi seotud LHV tegevjuhtimisega. Äriregistri andmetel on Lõhmuse otsese ja kaudse osaluse suurus LHVs kokku siiski kohtule esitatud numbrist enam, kokku üle 21%, ehk ta on LHVs suurim osanik.

Hansapanga üks asutajaid Rain Lõhmus oli eelmisel sügisel Äripäeva avaldatud Eesti rikaste TOPis 128. kohal 133 miljoni krooniga.

LHV juhatuse esimees Rain Tamm ei osanud öelda, kas lisaks Lõhmusele taotleb veel mõni kontoomanik oma külmutatud raha tagasi.

LHV vastu esitatud hagile vastamise tähtaeg on LHV ja SECi vahelisel kokkuleppel edasi lükatud 1. maile. "Vahepealset seisu ei taha kommenteerida, meie USA advokaadid on saavutanud SECiga kokkuleppe, et LHV teeb SECiga igakülgset koostööd ja asja arutatakse omavahel kohtuväliselt edasi," ütles Tamm.

Tamm lisas veel, et LHV kliendibaas ei ole vähenenud. "Vastupidi - võrreldes oktoobriga on meil praeguseks kliente juurde tulnud," nentis ta. "Novembris oli küll väike langus, kui nüüd oleme usalduse tagasi võitnud ning klientide arvu ning LHV hallatavate varade mahu kasv on jätkunud."

Asjaosalistega, kes ebaseaduslike tehingutega seotud, on LHV töölepingud peatanud või lõpetanud. "Kuna uurimisorganid ei ole veel oma lõplike järeldusteni jõudnud, siis selletõttu ei ole kõigiga lõpetatud, osaga on see veel ees," lausus Tamm. "Aga neid, kes praegu siseinfo.ee veebis kirjutavad, me küll LHVsse tagasi ei soovi," märkis Tamm.

Siseinfo.ee portaali meeskonnas on muu hulgas endised LHV töötajad Oliver Peek, Rene Ilves, Ardo Hanschmidt ja Arko Kadajane.

Eestis LHV asjus toimuva kriminaalmenetluse käigus on praeguseks kahtlustatavaks kuulutatud kolm isikut.

Kui USAs on LHV, Kristjan Lepiku ja Oliver Peegi vastu esitatud tsiviilhagi, siis Eesti riigiprokuratuur alustas eelmise aasta novembris LHV asjas kriminaalmenetlust.

Kahtlustatavatena on juba varem üle kuulatud Lepik ja Peek. Sel nädalal kuulati kahtlustatavana üle veel kolmas LHV töötaja, kellega on tööleping praeguseks peatatud. Prokuratuur kahtlustatava nime ei avaldanud.

Pärast LHV klientide varade külmutamist USAs eelmise aasta novembris lahkusid LHVst lisaks Lepikule ja Peegile veel Arko Kadajane ja Ardo Hanschmidt. Samuti on USA kohtudokumentidest käinud läbi Rene Ilvese nimi. Tema oli alates 2005. aasta juunist LHV poolt registreeritud Business Wire süsteemi kasutaja. Business Wire kaudu pääsesid kahtlustatavad väidetavalt ligi veel avaldamata börsiteadetele, mille firmad olid sinna avaldamiseks üles pannud.

USA väärtpaberijärelevalve väitel saadi eelmisel aastal LHV vahendusel 7,8 miljonit dollarit (100,5 miljonit krooni) ebaausat tulu.

LHV endised töötajad Oliver Peek ja Kristjan Lepik teenisid vastavalt 600 000 ja 200 000 dollarit. LHV osanikule Rain Lõhmusele kuuluv AS Lõhmus Holdings teenis eelmise aasta aprillist kuni oktoobrini 6,3 miljonit dollarit (81,1 miljonit krooni) kasumit.

USA väärtpaberijärelevalve SEC on esitanud tõendid, mille järgi on Oliver Peek ja Kristjan Lepik pääsenud Business Wire süsteemi lastud arvutiprogrammi abil ligi börsifirmade pressiteadetele enne nende avaldamist. Sel teel said nad uudistest teada enne kui ülejäänud turuosalised ning teha selle info põhjal aktsia- või optsioonitehinguid.

1. novembril külmutas USA väärtpaberijärelevalve lisaks Lepiku ja Peegi kontodele ka LHV-le kuuluva kliendikonto USA maakleri Interactive Brokersi juures. Selle konto kaudu vahendas LHV kõigi LHV Traderi teenust kasutavate klientide tehinguid USA turul.

Kokku külmutati ligi paarsada kontot, mis tähendas, et mõnda aega oli kinni ka nende raha, kes uurimisaluste tehingutega seotud ei olnud. Kaheksa kontot on siiani külmutatud ja uurimise all, Kristjan Lepiku puhul on külmutatud ka tema pangakontod, raha saab ta iga kuu välja võtta piiratud ulatuses.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:51
Otsi:

Ava täpsem otsing