Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kostüümipeod koguvad populaarsust

Triin Rebane 05. aprill 2006, 00:00

Kostüüme on laenutustes tuhandeid, kuid soovitud kostüüme ei jagu siiski kõigile. Kostüümide laenutamise tipphooaeg on aasta lõpp ning suve algus. "Laenutatakse kõike, mis vähegi selga passib," ütleb ETV kostüümilaohoidja Pirge Sildmaa, kelle sõnul on enim probleeme riiete sobivusega. Kostüümid on vanad ja enamjaolt pärit lavastustest ja etendustelt, kus neid kandsid väga kõhnad näitlejad. Riided ei taha selga mahtuda või kui selgaajamine pärast pikka pusimist isegi õnnestub, on kostüümi seljast ära saamine on paras katsumus. "Võta või käärid appi," lausub Sildmaa.

Teater Vanemuine kostüümilaenutaja Aimre Pahonini sõnul ei ole nõudlust mingile kindlale temaatikale. Populaarsemad on kõiksugused sõjamundrid ja vormid, mida on kerge selga tõmmata, sealhulgas ka ajastukleidid. Küsitakse ka mereröövli riietust, miilitsavorme, mustlaskostüüme ja naljakaid loomarüüsid.

"Kui on tulemas suurem mereteemaline üritus, siis laenutatakse välja kõik kostüümid, mil vähegi merehõngu juures," ütleb Tallinnas asuva kaupluse Karneval juhataja Ester Volt. Kui teemaks on Idamaad, siis lähevad kaubaks aasia kostüümid, jõulude ajal päkapikud, volbriööl nõiad. Kuigi kostüümid on vanad, näevad need kaunid ning suurejoonelised välja.

Kostüümide hinnad on erinevad, komplekti võib kätte saada 50-800 krooni eest. Kostüümide juurde kuuluvad ka lisandid, mis teevad igast kostüümist omanäolise eksemplari. Hind oleneb kostüümi väärtusest ning laenutusaja pikkusest. Enamasti laenutatakse nädalaks. Tavaliselt tagatisraha ei nõuta, erandiks on pood Karneval, kus on tagatiseks 200-1000 krooni. Ilma tagatisrahata koostatakse leping, kus kirjas kontaktandmeid ja isikut tõendava dokumendi number. Kostüümi võib Karnevali poest ka osta, hinnad jäävad vahemikku 149-8000 krooni.

Tagastamata jäänud ja katki läinud kostüüme esineb, kuid siiski harva. Kui on tekkinud väiksemad kahjustused, siis antakse need andeks, sest kostüümid on vanad ning õnnetusi juhtub. Kui aga on suuremaid kahjustusi, siis tuleb kostüümi parandus kinni maksta või kostüüm täishinnaga välja osta. "Kui on kadunud nööp, õmbleme uue. Kui kostüümist on järele jäänud ainult nööp, makstakse kostüüm kinni," selgitab Ester Volt. Kostüümid peab tagastama puhtalt, kuid Volti sõnul kipuvad inimesed olema lohakad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing