Vanamuusika iidsete võlvide all

Erki Meister 14. juuli 2006, 00:00

Sel aastal kaheksandat korda toimunud Haapsalu Vanamuusikafestivali võib nimetada heas mõttes elitaarseks sündmuseks - juulikuu alul pakuti teadlikele, nõudlikele kuulajatele pärleid baroki ja renessansiaja heliteostest, garneeringuks Haapsalu toomkiriku ainulaadselt kaunis akustika ja õhkkond. Toimus rida kontserte, mida klassikalise muusika kummardajad pidasid auasjaks külastada.

Festivali lõppkontserdil, mis toimus 9. juulil, tuli traditsiooniliselt ettekandele Johann Sebastian Bachi looming.

Toomas Siitan, Haapsalu festivali kunstiline juht ja hing, on ikka kasutanud võimalust ka ise interpreetide ridadesse astuda. Seekord dirigeeris ta Bachi kantaati "Ich hatte viel Bekümmernis" ja "Ülestõusmisoratooriumi", mis oli Eestis väidetavalt esmaettekandel.

Esituskoosseis oli kirju ja põnev. Eesti parimate barokkorkestrantide kõrval astusid lavale ka maailmanimed nagu M. Ponseele (barokkoboe) ja W. Reiter (esimene viiul).

Barokkmuusika autentsete pillidega ja vanas häälestuses on tänapäeval kujunenud paljude muusikagurmaanide maiuspalaks. Asi on selles, et Bachi eluajal oli sümfooniaorkestri pillide areng alles lapsekingades ning tänapäevaste instrumentidega kõlab see muusika teisiti. Vanade pillide tunnustatud virtuoose nagu Tallinna Barokkorkester on maailmas küllalt vähe.

Ettekandel olnud teosed esitati väga maitsekalt ning hea stiilitunnetusega. Toomas Siitan juhatas oma vägesid kindlates raamides kulgeva, kuid sisemiselt pulbitseva voona. Erilist au tuleb jagada solistide kvartetile. Kädy Plaas, Teele Jõks, Mati Turi ja Uku Joller säraksid maailma mis tahes laval. Ka 13-liikmeline koor oli suurepärane.

Vanade instrumentide kasutamine võimaldab kõlapildis hästi välja kuulda barokkmuusika erinevaid liine ja põimumisi. Haapsalu toomkirik on sellise muusika esitamiseks ja nautimiseks suurepärane koht. Jääme ootama järgmist aastat, et taas saada osa tabamatust muusika sündimise imest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing