Soome ärieliit vaidles maksumudelite üle

Liis Kängsepp 29. august 2006, 00:00

Mingeid väga konkreetseid uusi ideid päev ei toonud, palju räägiti tööjõu voolamisest Eestist Soome ning meie maksusüsteemist ja selle võimalikust ülevõtmisest. Soome peaministri Matti Vanhaneni sõnul peab aga rahva enamus maksusüsteemi toetama.

"Eestis toetavad inimesed ühtlast maksustamist, kuid Soomes arvavad paljud, et astmeline tulumaks on õiglane," rääkis Vanhanen. "Soomlased tunnistavad, et meil on kõrge sotsiaalne kindlustatus ning nad on valmis seda süsteemi toetama."

Peaminister Andrus Ansip tõi välja, et kuigi Eestis pole kõik kaugeltki nii hästi, et võiksime teisi riike õpetama hakata, võime olla uhked oma maksusüsteemi üle. "Tänu sellele maksusüsteemile meie majandus praegu õilmitsebki," sõnas Ansip. "Ma ei ütle, et see on parim süsteem, kuid see toimib Eestis, ja oma kogemusi jagame teiste riikidega hea meelega."

Investor Joakim Helenius juhtis tähelepanu sellele, et Eesti ei tohiks mitte mingil juhul üle võtta Soome heaoluühiskonna mudelit. "Kui Soomes peab majandus toetama riiki, siis Eestis peab riik toetama majandust," rääkis Helenius, kes tunnistas, et on juba Soomest Tallinna inimesi tööle võtnud - palgavahe pole enam nii suur ning Eestis võib töötaja väiksema brutopalgaga tegelikult netos sama palju palka saada kui Soomes, sest siin on maksud väiksemad.

Publiku seast võttis sõna ka Tampere kunstimuuseumi juhataja Janne Gallen-Kallela-Siren, kes juhtis kõnelejate tähelepanu sellele, et praegune Soome maksusüsteem ahistab tavalist keskmist töötegijat, kelle palk jääb pärast maksude maksmist 20 000 euro kanti aastas. Ta tõi välja, et kui ta soovib oma palgale kusagil lisa teenida, peab ta maksma üle poole muust sissetulekust maksudeks. "Ma ei pea seda õiglaseks - minu ühiskond karistab neid, kes tahavad tööd teha ja pole väga suure sissetulekuga," rääkis mees.

Stanfordi Ülikooli professori Alvin Rabushka hinnangul tuleks inimesi kohelda võrdselt ka neid maksustades. "Igasugune diskrimineerimine sugu, rassi ja seksuaalset orientatsiooni silmas pidades on ju keelatud," tõi Rabushka näite.

Eile Kumus kõnekoosolekut pidanud EVA on Soome äri- ja poliitikafoorum, mida rahastab Soome äriringkond. EVA ühendab nii äri- kui ka sotsiaalelu otsustajaid, avaldab uuringuid, organiseerib väitlusi ning teeb poliitilisi ettepanekuid.

EVA eilsel üritusel osales sadakond Soome ühiskonna- ja ärielus olulist inimest, kes saabusid hommikul laevaga Helsingist ning sõitsid õhtul tagasi. Eestlastest esinesid konverentsil peale peaminister Ansipi ja endise peaministri Mart Laari Tallinna linnapea Jüri Ratas ning välisministeeriumi kantsler Matti Maasikas.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing