New Orleans vireleb aasta pärast Katrina laastamistööd

Tõnis Arnover 30. august 2006, 00:00

Täpselt aasta tagasi räsis USA kõigi aegade üks tugevamaid orkaane Katrina Mississippi ja Lousiana osariigi linnu. Eriti tugevalt kannatada sai New Orleans, mis asub allpool merepinda ja mida kaitsnud tammisüsteem ei pidanud vastu. Orkaani tagajärjel mattus 80% linnast vee alla ja umbes 1500 inimest sai surma. Suurem osa inimesi põgenes linnast. Kui enne Katrinat elas seal 450 000 inimest, siis praegu on alles jäänud umbes 200 000. Paljud tõdevad, et nüüd, aasta hiljem, on olukord endiselt üsna troostitu. Kokku hinnatakse Katrina kahjude suuruseks ligi triljon krooni.

Ametlikel andmeil on 90% New Orleansi äritegevusest taastunud, kuid see on toimunud ebaühtlaselt ja linna idaosa püsib kummituslikult tühi. Restoranidest ja koolidest on avatud ainult kolmandik.

Sel nädalal piirkonda külastanud president George W. Bush rõhutas, et keskvalitsus ei ole hädalisi unustanud ja on Kongressilt taotlenud ülesehitustööde toetuseks 110 miljardit dollarit.

Häda on aga selles, et seni on suudetud kasutada alla poole summast ja põhiline osa on läinud kindlustusnõuete katteks ja hädaabitöödeks. Vähe on sellest jõudnud otseste abivajajateni ning linna ja piirkonna arengu toetamiseks. Sõltumatute analüütikute andmeil on linna elektrisüsteemist jõutud taastada umbes 60% ja bussiühendusest 17%.

Presidendi poolt taastustöid juhtima nimetatud Don Powell ütles Wall Street Journalile, et New Orleansi sadamad on taastanud orkaanieelse töömahu ja toibunud on Mehhiko lahe piirkonna nafta- ja gaasitööstus.

"On selge, et 81 000 firma ja 220 000 kaotatud töökoha elluäratamine ei käi üleöö. Kuid piirkonna majanduse alused - sadamad, energeetika ja turism - on taas jõudu kogumas. Jah, inimesed ütlevad, et taastamine käib aeglaselt, aga mina küsin, millega võrreldes?" ütles Powell.

Et muuta abiandmist konkreetsemaks, otsustati nädal tagasi eraldada 10,5 miljardit keskvalitsuse rahast purustatud majade omanikele. Abiraha suurus on kuni 150 000 dollarit ja seda jagatakse nii neile, kes soovivad oma majast loobuda, kui ka neile, kes on valmis seda taastama. Riik loodab, et see aitab kiirendada inimeste valikut ja elamute taastamist.

Abivajadust tõendab teine kannatada saanud linn Biloxi, kus suurem osa purustuste prahist on küll koristatud, kuid tuhanded kodutud inimesed elavad endiselt vagunelamutes. Kohalike võimude andmeil hakkab riiklik abi alles nüüd tasapisi nendeni jõudma.

Bushi visiidil saatnud vabariiklasest senaator Trent Lott tunnistas kohapeal nähtu põhjal, et abi on tõesti hädalisteni jõudmisel väga aeglane olnud. "Osaliselt on selles süüdi keskvalitsuse ja osaliselt osariigi bürokraatia," leidis ta.

Katrina orkaani aastapäeval taas Mehhiko lahe piirkonda ohustav Ernesto on pärast Kuubat suunda muutnud. Kui algul arvati, et see liigub Mehhiko lahele ja rannikule, siis nüüd on see pööranud Florida lõunaosa suunas.

Naftafirmad Shell, Chevron ja ConocoPhillips olid Ernesto kartuses evakueerinud meres paiknevatelt naftatornidelt tuhandeid inimesi. Ent ilmateate muutumise järel saadeti inimesed tagasi ja tootmine jätkub. Nafta hind langes selle teate peale kohe 3%.

Kuubal teateid hukkunutest ei ole, Haitil sai üks inimene surma. Florida osariigis on kuberner kuulutanud välja erakorralise olukorra.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:13
Otsi:

Ava täpsem otsing