Ma pole niisama turist, vaid tööturist, ja elan siin

ÄP 12. september 2006, 00:00

Äripäev toetab Skype'i-mehe Sten Tamkivi ettepanekut luua tööturisti viisa. Me näeme ideel jumet mitme kandi pealt.

Esiteks, kiirus. Tööturisti viisa saamine käiks sama kiiresti kui tavalise turistiviisa saamine. Ettevõtjad kurdavad üksmeelselt, et praeguse tööloa väljaajamine on aeglane ja bürokraatlik, võttes aega kuni kuus kuud. Enne võivad ettevõtte vajadused juba muutuda, kuus kuud on tänase Eesti arengus juba pikk aeg - meil ei ole aega oodata.

Samuti on ees töölubade kvoot - 500 välistöölist aastas (mõeldud on nn kolmandatest riikidest ehk väljastpoolt Euroopa Liitu siia tööletulijaid).

Teiseks, tööturisti viisa kehtiks vaid niikaua, kuni töötajaga kehtib tähtajaline tööleping. See välistaks võimaluse, et tööturist jääb koormaks kaela Eesti sotsiaalsüsteemile.

Kui senise tööloa saanu jääb Eestis millegipärast töötuks, pole tal ju kohustust Eestist lahkuda - just siia on koer maetud. Niiviisi võivad tekkida töötute immigrantide hordid, tööturisti viisa välistaks niisuguse võimaluse. Samuti paneb see osa sotsiaalsest vastutusest ettevõtte, kes inimese tööle kutsub, õlule. Ettevõte oleks justkui küllakutsuja rollis - kui tavalise viisaga võrrelda.

Kolmandaks, ettevõte kohustub tööturistile maksma vähemalt Eesti keskmist palka. Seega ei saaks tööturisti viisaga sisse tuua nn odavat tööjõudu, vaid ikkagi (kõrgelt) kvalifitseeritud spetsialiste. Kui ettevõte oma kohustust - maksta vähemalt keskmist palka - rikub, siis tööturisti viisa katkeb ja isik peab Eestist lahkuma. Vaevalt, et niisugune asi ettevõtte renomeele hästi mõjub.

Tõenäoliselt jääks keskmise palga nõue siiski formaalsuseks, sest suhteliselt lühikeseks perioodiks pole ettevõttel lihttöölisi mõtet tuua.

Neljandaks, Sten Tamkivi ettepanekul, idee perekesksus. Tööturistil avaneks võimalus oma lähimad pereliikmed - naine/mees ja lapsed - kaasa võtta. Senise tööloa saanutel tekivad pinged, kui peab perest pikka aega eemal olema. Kui eesti pereisa peab ja suudab keskmise palgaga pere ära elatada, miks ei peaks tööturistist isa sellega toime tulema. Muidugi, kui tähtajaline tööleping ja ühtlasi viisa lõpevad, tuleks kõigil Eestist ära kolida. Sellega on nad arvestanud.

Sotsiaalminister Jaak Aab pareerib ideed, et põhimõtteliselt ei erineks tööturisti viisa praegusest viisade ja töölubade süsteemist, kui, siis ehk kiiruse poolest. Kuid ka protsessi kiirendamine oleks äärmiselt tänuväärne samm. Ja miks ei võiks tekkida senise süsteemi kõrvale kiirem ja vähem bürokraatlik alternatiiv.

Kõikvõimalikud instantsid on nõus, et Eestis valitseb tööjõupuudus, midagi tuleb ette võtta, aga mida millegipärast ei järgne, on konkreetsed teod. Koorem oleks justkui kännu taga kinni. Tööturisti viisa oleks igati ajakohane samm tööjõupuudust leevendama.

Nii nagu keskmine turist on keskmisest siinsest elanikust rikkam, on ka tööturist keskmisest kohalikust rikkam. Aga mida rohkem rikkaid inimesi siin elab ja töötab, seda rikkam riik on.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:15
Otsi:

Ava täpsem otsing