Merko võttis kaevandusele ekskantsleri appi

Krista Taim 12. september 2006, 00:00

Suurenenud ehitusmahud sunnivad ehitajaid tagant ja nii on tugeva surve all Nabala lubjakivimaardla, tundlik karstiala, kuhu tahetakse rajada seitse kaevandust. Peale Merko on Nabalas huvilised Paekivitoodete Tehase OÜ ja AS Kiirkandur. Kõige kaugemale on jõudnud Merko Kaevandused Nõmmküla karjääriga, mille keskkonnamõjude hindamise projekti keskkonnaministeerium algatas. Seni Merkol oma paekaevandust pole.

Jaanuaris, kui kaevanduseplaan jõudis avaliku aruteluni, kutsus Merko appi Rein Ratase. Ratas oli keskkonnaministeeriumi kantsler aastatel 1992-1999 ja kuulub Keskerakonda 1999. aastast.

Ratase sõnul seiseb tema töö nõuandmises nii Nabala kui ka Ida-Virumaa kaevanduste kohta. "Tegelen õiguslike küsimustega. Koostan kirju, päringuid, strateegilisi plaane, seni peamiselt põlevkivi osas. Oma teadmiste ja pädevuse piires olen üht-teist ka soovitanud," jäi Ratas tagasihoidlikuks. Nõmmküla kaevandusest on Ratase sõnul pädev rääkima inseneribüroo Steiger ekspert, mäeinsener Erki Niitlaan.

Niitlaan märgib, et Nabala maardla pole kvaliteedilt just parim, kuid plusspoolelt mängivad rolli suured varud, hõre inimasustus ja lähedus Tallinnale. Raskuseks on hüdrogeoloogilised tingimused, kuid Niitlaane hinnangul on need ületatavad.

Steiger teeb Merko tellimusel keskkonnauuringuid, mille alusel langetab ministeerium otsuse. Aasta lõpuks peaks uuring valmima. "Kui ministeerium programmi kinnitab, siis otsime ka spetsialistid," sõnas Niitlaan. Ta on kinnitamise suhtes optimistlik, kuigi vallad ja elanikud on vastu.

Nabala Keskkonnakaitse Ühingusse koondunud inimesed kardavad, et mäng käib üle nende peade ning lubjakivimaardla Merkole minek on vaid aja küsimus.

Kaevandused jääksid nelja omavalitsuse maadele. Saku, Kiili, Kose ja Kohila on paralleelselt Merko ja ministeeriumi uuringuga algatamas oma suurt uuringut, mis hõlmaks kogu Nabala maardla ala.

"Oleme seisukohal, et enne tuleb kogu ala uurida ja mõjud kindlaks teha ning alles siis hakata üksikuid kohti uurima," sõnas Saku vallavanem Arvo Pärniste.

Saku valla keskkonnaspetsialisti Vilve Tava sõnul on tegemist väga tundliku piirkonnaga. "Enne on vaja teada, mis juhtub," sõnas Tava.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:15
Otsi:

Ava täpsem otsing