Ettevõtlikkus tähendab sõltumatust

Pille Rõivas 06. oktoober 2006, 00:00

Eile kogunesid 140 ettevõtlikku noort Reval Hotel Olümpiasse seminarile, et lahkuda sealt oma ettevõtte alustamiseks ning juhtimiseks vajalike praktiliste teadmistega. Kuna kohtade arv oli piiratud, tuli korraldajatel valida 308 soovijast 140.

Mis teeb õpilase ettevõtlikuks? Eduka õpilasfirma Volli teinud Sander Saare arvates ei pea ettevõtlik inimene olema tingimata ettevõtja.

Õpilase teeb ettevõtlikuks kalduvus ettevõtlikult mõelda, tahe midagi teha ja tahtele vastavalt tegutseda. "Ükski eesmärk ei maksa midagi ilma tegutsemiseta," ütleb Sander kindlameelselt.

Ettevõtlikkus tähendab eelkõige aktiivsust ja julgust teha seda, mida tegelikult soovitakse. "Seejuures peab olema ka loov ja positiivse suhtumisega," iseloomustab Sander.

Sander võttis seminarist osa sooviga saada veelgi enam innustust ja õpetust, kuidas olla ettevõtja, millised on ettevõtluse põhialused ja kuidas ettevõtte tegevus reaalselt kulgeb.

Tema eesmärk on muutuda julgemaks ja saada õpilasest ettevõtjaks. Sander on üks õpilasfirma Volli kolmest omanikust. Sel aastal tunnistati Volli Eesti parimaks õpilasfirmaks ning see tõi koju ka teise koha Euroopa õpilasfirmade võistluselt.

Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilase Peeter Ehala jaoks on ettevõtlikkus inimese soov mitte seista paigal, vaid pidevalt areneda. Ettevõtlik õpilane on see, kes osaleb aktiivselt koolis toimuvas ja võimalusel korraldab ka ise üritusi. Kõige ettevõtlikumad õpilased kuuluvad Peeteri sõnul tavaliselt õpilasomavalitsusesse ning neil lasub palju kohustusi.

Peeter ei ole kindel, kui ettevõtlik ja tubli õpilane ta on, kuid tema jaoks seostub sõna "ettevõtlus" eelkõige rahaga. "See ei ole minu vanuses ainuke sõna, mis peaks pähe lööma, aga tundub, et olen paadunud kapitalist," muheleb Peeter.

Rocca al Mare kooli õpilase Artur Elme meelest on ettevõtlik õpilane inspireeritud inimene, kelle mõte on iseseisev. Artur selgitab, et ettevõtlikul inimesel on pidevalt midagi teha, et oma ideedele rakendust leida ja ära katsetada. "Tal tekivad pidevalt uued mõtted ja tal suudab mõelda väljaspool kasti," ütleb Artur.

Seminarile "Õpilasest ettevõtjaks" pääsemiseks pidid soovijad vastama neljale küsimusele ettevõtluse kohta.

Küsimuse "Miks tahad saada ettevõtjaks?" populaarseimad vastused olid iseseisvus ja eneseteostus. "Valdavalt kaasneb noortel oma ettevõtte asutamisega arvamus, et omanik on sõltumatu - käib tööl ja teeb asju siis, kui tahab, tal on suurel hulgal vaba aega ja suur sissetulek," kommenteeris seminari peakorraldaja Kair Käsper.

Populaarsete vastuste seas leidus ka soovimatus olla alluv ja pelgalt ülesannete täitja. Kairi hinnangul võib vastuste järgi otsustades osutuda noortele suhteliselt ootamatuks tavapärane kogemus, et esimestel aastatel kasumit peaaegu ei olegi, läbikukkumise risk on suur ning töötada tuleb hommikust õhtuni, sageli ka puhkepäevadel.

Vastajad leidsid, et edukas ettevõtja peab tingimata olema sihikindel, hea suhtleja ja riskialdis, samas ka aktiivne ja uuendusmeelne. Ausust nimetati vajalike omaduste seas vaid paaril korral.

Noored leidsid, et teistele peaksid eeskuju andma eelkõige suurfirmad. Vaieldamatu esikoht kuulub vastuste hulgas Hansapangale. Põhjuseks toodi just selle ettevõtte suurust ning pidevat arengut. Ära said mainitud ka Merko, Kalev, Skype ja Falck.

Ettevõtte loomise esimesed sammud olid populaarseimad

Seminari töötubadest eelistati enim äriidee analüüsi ja turu-uuringut, mida üritusel presenteeris Hansapanga väikeettevõtete osakonna juht Aet Altroff. Populaarsuselt teisel kohal oli Notarite Koja korraldatud ettevõtte asutamise töötuba.

"Need töötoad on populaarsed, kuna need on seotud ettevõtte asutamise esimeste sammudega. Seega võib järeldada, et noored otsivad tõepoolest eelkõige praktilisi teadmisi," räägib Kair.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:19
Otsi:

Ava täpsem otsing