Kohus: Hadleri Toidulisandite liigne suhkruvaru arvutati valesti

Mariliis Pinn 06. oktoober 2006, 00:00

Põllumajandusministeerium määras Hadleri Toidulisandite ASile linnasesuhkru ja -siirupi üleliigse laovaru suuruseks 685 kg, mille alusel kohustas maksu- ja tolliamet Hadlerit maksma üleliigse laovaru tasu 2144 krooni.

Riigikohtu halduskolleegiumi arvates ei võimalda üleliigse laovaru määramine kordaja 1,2 abil õiglaselt kindlaks teha asjaolusid, mille käigus ettevõtjal tekkisid Euroopa Liidu ühisturul ausat konkurentsi ohustavad üleliigsed varud. Isegi kui kordaja 1,2 kasutamine võib mõnel juhul õigesti peegeldada ettevõtja laovarude põhjendatud kasvu, on see juhuslik ega tulene sellise ettevõtjaga seotud asjaolude kaalumisest.

Eestis kasutatav kordaja 1,2 ei vasta Euroopa Komisjoni määrustele, millega kehtestatakse uutele liikmesriikidele põllumajandustoodetega kauplemise suhtes üleminekumeetmed. Viimased näevad ette, et üleliigse laovaru kindlakstegemisel arvestatakse asjaolusid, mille käigus üleliigsed varud tekkisid.

Riigikohtu halduskolleegium jättis üleliigse laovaru tasu seaduse kohaldamata vastuolu tõttu Euroopa õigusega.

Täiendavalt märkis riigikohtu halduskolleegium, et üleliigse laovaru tasu seadus võeti vastu hilinemisega ja jõustus kiirustades. Kuigi üleliigse laovaru eest tasu kehtestamine oli üldjoontes ettenähtav, ei olnud ettevõtjatel võimalik üleliigse loavaru tasu seadusega kehtestatud ja Euroopa õigusega vastuolus olevat regulatsiooni ette näha.

Seadusandjal on siiski võimalik oma viga tagantjärele parandada, muutes regulatsiooni paindlikumaks. Ettevõtjatele soodsamat regulatsiooni on võimalik kehtestada ka tagasiulatuvalt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:19
Otsi:

Ava täpsem otsing