Hollywood hävitab loodust

Piret Reiljan 17. november 2006, 00:00

Filmi- ja televisioonitööstus ning sellega seonduv tegevus saastavad õhku rohkem kui muud tegevusalad viie maakonnaga Los Angeleses, selgus Associated Pressi avaldatud California Ülikooli kahe-aastasest uuringust.

Kuigi Hollywood näib tänu kuulsuste nime all korraldatavatele heategevusüritustele keskkonnateadlik, saastab filmitööstus rohkem õhku kui kosmosekatsetused, laevatööstus, hotellid või ebaratsionaalne tootmine. Üksnes nafta töötlemine põhjustab keskkonnale suuremat kahju.

Keskkonnakaitsjate survel on osa Hollywoodi filmitootjaid asunud õhu saastamist korvama. Filmi "Päev pärast homset" tegijad maksid 2,4 miljonit krooni puude istutamiseks ja muuks taoliseks, et korvata filmi tootmisel kasutatud sõidukite, generaatorite ja masinate töötamisest tingitud 10 000 tonni süsihappegaasi sattumist õhku.

Filmide "The Matrix Reloaded" ja "The Matrix Revolutions" meeskond laskis 97,5 protsenti võtetel kasutatud materjale ümber töödelda. Kogu teras töödeldi ümber ning 37 veoautotäit saematerjali läks Mehhikosse vaestele eluasemete rajamiseks.

California Ülikooli uuring väidab siiski, et keskkonnakahjude heastamine on erand, mitte reegel.

Hollywoodi probleem seisneb uuringu järgi selles, et filmitööstuses on muude tööstusharudega võrreldes rohkem ajutisi tootjaid ning see raskendab keskkonnasõbralike tavade juurutamist.

Filmitootja Participant Production esindaja Lisa Day oli uuringu tulemustest hämmeldunud. "Mina arvan, et filmitööstus tervikuna vastutab ise oma tegevuse eest. Stuudiod on teinud palju selleks, et jääkaineid hävitada," ütles Day, kelle sõnul on energiaprobleemid filmitegijatele uus väljakutse.

Keskkonnakaitsjad on hiljaks jäänud, nüüd tehakse paljud eriefektid arvutiga. Omal ajal lasti ajalooliste filmide tarbeks tõesti maju õhku, aga sellised ajad on möödas.

Hollywoodi on hea rünnata, sest sealsetel tööstustel on palju raha. Suuremad projektid, mis võiks keskkonda kahjustada, tehakse ju hoopis väljaspool Ameerikat - Bulgaarias, Rumeenias, Venemaal või Ukrainas. Hollywoodi filmitööstust nimetatakse seetõttu jooksikuks. Keskkonda kahjustatakse hoopis mujal ning seejärel lahkutakse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:25
Otsi:

Ava täpsem otsing