Kuidas ennetada talvekahjustusi okaspuudel?

Maris Paalvelt 05. veebruar 2007, 00:00

Jaanuaris, kui päevad hakkavad pikenema ja päike intensiivistub, on just õige aeg hakata mõtlema talvekatetele taimedel.

Viimased aastad on teinud ka paljud inimesed hästi ettevaatlikuks, sest enamik aednikke on saanud kogeda okaspuude väljaminekut. Kuidas ette näha ilmataadi viperusi?

Eriti ettevaatlikuks teeb tänavune talv. Veel jaanuari keskpaigaks pole õiget külma olnud. Nii mõnedki okaspuud on hakanud noori võrseid kasvatama, kuuse tippudes on värsked kasvud. Kanada kuuse siniseokkaline sort "Sanders Blue" näitab säravat sinist värvi noorte võrsetena, nagu see on enamasti mais.

Kuid nagu vanarahvas ütleb: ega tali taeva jää. Kas nüüd 25kraadist pakast tuleb, kuid loodame, et talv ikka valget maad ka näitab.

Talvel kasvu alustanud taimed on topelthellad.

Okaspuude katmisega on oluline tegelda just jaanuaris. Selleks on müügil mitmeid spetsiaalselt okaspuude katmiseks mõeldud kangaid. Osa inimesi asetab need kangad taimedele juba sügisel. Tänavu on küll nii olnud, et kangas oleks tulnud soojade saabudes ära võtta, et taimed liigniiskuse all ei kannataks. Niiskus on ideaalne seenhaiguste levikuks.

Kanga võib asetada kas otse taimele või siis puidust, metallist või plastikust sõrestikule. Eelkõige nõuab sõrestikule asetamist pakasekangas, mis on paksem ja raskem ning seetõttu on otse taime okstele paigutamine raskendatud.

Missugused okaspuud vajavad katmist? Loomulikult ei pea kõiki aias kasvavaid okaspuid katma, vaid ainult neid, mis on meie tingimustes külmaõrnad või tundlikud erksa kevadpäikese suhtes. Sellisteks okaspuudeks on kanada kuuse sort "Conica", "Sanders Blue", harilik jugapuu, mõned ebaküpressid ja kadakad. Samuti võiks katta need okaspuud, mis on alles sügisel istutatud. Enamik meie aiaärides müüdavaid okaspuid on õnneks sellised, mis ei vaja talvekatet.

Mida teha, kui kevadel tuleb maha paks lumi? Soovitav on see okaspuude võrsete ümbrusest kõrvale lükata, sest kevadine rohke lumi on nagu väetis, mis liigannustena taimele kuhjatuna võib selle hävitada. Eriti just tänavu, mil mitmed okspuud on talvel kasvatanud noore rohtse võrse.

Hiljuti istutatud taimedele võib kahju teha ka tugev pakane. Tavaliselt meil külm taime juuri ei kahjusta, kuid nädalaid kestev paarikümnekraadine pakane võib kahjustada ka taimede juuri.

Tundlikumad on need taimed, mis on äsja istutatud ja seetõttu pole juur veel sügavale mullakihtidesse tunginud. Juurekahjude vältimiseks tuleks puistata taimede lähedale kas siis puulehti, turvast või võimalusel ka õlgi. Tõsi, viimane kipub kohale meelitama ka närilisi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:26
Otsi:

Ava täpsem otsing